V okrese Rychnov nad Kněžnou pečuje o klienty ambulantním a terénním způsobem již devátým rokem, a to díky financování z projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji IV. Primárně jde o péči individuální, avšak v posledních letech se osvědčily i aktivity skupinové.

Aktuálně mají klienti možnost docházet do takzvané Socioskupiny. Podle spolku využívá služeb skupiny deset lidí, kteří se pravidelně schází jednou za 14 dní. Častými tématy sezení jsou pak stigmatizace, vztahy, záliby či problémové komunikační situace.

„Uskutečnilo se již 16 setkání, během kterých jsme si například vyzkoušeli praktický nácvik komunikačních situací, které nám dělají problémy. Všechna setkání nás velmi obohatila. Sdílení ve skupině je skvělé nejen proto, že dává schopnost vyjadřovat se a naslouchat, ale také dává možnost podívat se na věci očima ostatních,“ uvedl Dušan Lacko, sociální pracovník spolku a vedoucí skupiny.

Projekt obohacují i setkání s hosty. V květnu navštívila skupinu například Jana Králíková, krajská konzultantka projektu Deinstitucionalizace Ministerstva zdravotnictví.