"Záchrana a rekonstrukce kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově je pro mě od roku 1990 důležitá. Koneckonců, moje širší rodina byla z toho místa. Tak jsem se zapojil do církve v Neratově a sbíral dary v Německu," vypráví Hartmut Lux.

Lidé přicházející do tohoto koutu Orlických hor si mohli všimnout, že postupnou obnovou procházejí i sochy v neratovské krajině. "Sochy v Neratově mně přirostly k srdci, snažil jsem se na ně také vybrat peníze, což se mi podařilo. Starosta Bartošovic v Orlických horách Luboš Tylš hledal tehdy partnera – dárce pro kostel na Vrchní Orlici, oslovil mě. A tak jsme zrenovovali také sochu Panny Marie. Samozřejmě mě to moc potěšilo, práce pana starosty byla velmi dobrá. Socha Panny Marie vznikla v roce 1830 na pozemku domu č. 58 v Neratově, jehož posledním majitelem byl do roku 1945 Franz Vogel, švagr mé matky. Tuto sochu postavili bezdětní manželé Franz a Maria Matzke, bydleli naproti soše v domě číslo 61, který patřil majiteli Franzi Vogelovi," líčí historii této památky Hartmut.

Tehdy prý Marie Matzke vyřkla před svým manželem přání: "Kdyby před tvým domečkem byl obraz Marie." A tak nechal Franz Matzke postavit tuto sochu. Pro základnu byl vybrán následující nápis: "Ó Maria plná bolesti, modli se za nás, Tvé milé dítě, aby mělo naše milosrdenství a odpustilo nám naše hříchy."

Nešťastný trkanec od traktoru

Po válce, kolem roku 1980, do sochy narazil traktorista a sloup se převrátil. "Byl opraven, ale ve sloupu chyběl kámen. Protože byl poškozen, položili kámen před dům poblíž. V roce 2020 došlo na rozhovor mezi mnou a panem Lubošem Tylšem. Hlava, tedy obraz, mezitím spadla ze sloupu a byla zachována spolkem Neratov. Vyslovil jsem přání, že bych byl rád, kdyby byla opravena a slíbil, že na ni budu vybírat peníze. V roce 2021 byla socha v režii obce Bartošovice zrenovována. Renovace stála za to a nyní září v Neratově-Bärnwaldu v celé své kráse," říká nadšeně Hartmut Lux.

Stal se z něho skutečný neratovský patriot, který hltá kdejaké zdejší novinky a informuje o nich na německy psaných stránkách Bärnwald im Adlergebirge, ale i na facebookovém profilu. Před pár dny se na něm objevil čerstvý přírůstek mezi obnovenými památkami, socha ukřižovaného Ježíše Krista, která opět stojí při cestě do horní části Neratova. "Doufám, že se nadále najdou věřící lidé, kteří také nechají v Neratově něco zrekonstruovat. Stále je co," dodává Hartmut Lux.