ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůSociální služby skomírají, lidé je nechtějí platit
VÝCHODNÍ ČECHY - Peníze na péči od letoška nedostávají ústavy, ale přímo klienti. A v tom je problém.
Ilustrační obrázek
|
Foto: Archiv HD
Východočeským charitám a zařízením zabývajícím se prací v terénu ubývají klienti a s nimi peníze. Je to kvůli novému zákonu o sociálních službách, kdy peníze dostávají na ruku lidé, nikoliv ústavy.
Charity a další neziskové organizace, na kterých jsou závislí staří a bezmocní lidé, tak najednou bojují o přežití.
Jejich klienti si totiž peníze na nákup sociálních služeb, které dostávají od státu, začali nechávat pro sebe.
Umožnil to nový zákon o sociálních službách, který platí od ledna. Dříve stát posílal finance rovnou sociálním organizacím a lidé pak služby užívali z velké části zdarma. Nyní je stát formou příspěvků od dvou do 11 tisíc vyplácí přímo potřebným na úřadech práce. A je jen na lidech, jak s nimi naloží.
„Tak, jak je nastavený systém, tak prostě nefunguje. Jsme závislí na penězích od klientů, a to je problém. Ti příspěvky od státu na péči chápou jako příjemný přivýdělek a o naše služby nestojí. Myšlenka nového zákona byla dobrá, realita je ale o něčem jiném,“ posteskla si Helena Vostrovská z královéhradeckého Centra sociální pomoci a služeb.
„Lidé, kteří příspěvek dostávají, si služby neobjednávají a nám pak chybí peníze. Klientům se zdají být platby drahé, v některých oblastech, zvláště na venkově, se jejich počet snížil. Mnoho lidí také bere státní příspěvek jako přilepšení k důchodu, nikoliv jako peníze na péči. Přitom víme, že se o ně nikdo z blízkých ve skutečnosti v podstatě nestará,“ řekl ředitel Oblastní charity Pardubice Karel Tajovský.
V hradeckém Centru sociální pomoci a služeb už podle Vostrovské fungují vysloveně z měsíce na měsíc. Závislí jsou na příchozích dotacích.
Lépe jsou na tom ústavy, kde klienti přímo žijí. Především domovy důchodců. Zde si lidé péči neobjednávají, ale prostě ji mají, a automaticky jsou tak zvyklí si za ni i platit.
„Příspěvek na péči klienti převádějí na nás, nesetkali jsme s žádným větším výpadkem způsobeným vyřizováním žádostí o příspěvek a změnou systému,“ uvedl ředitel domova důchodců v Albrechticích nad Orlicí Karel Vacek.
„Největší problémy jsou v terénních službách neziskových organizací, které jsou závislé na příjmech od klientů. Naše ústavy a domovy jsou rezidenční a není složité vybírat peníze od lidí, kteří v nich bydlí,“ přisvědčil radní Pardubického kraje Miloslav Macela.