Během jarních prázdnin, které si tento týden užívají i děti z Rychnovska, je zvýšení počtu úrazů na sjezdovkách znát. Především v Deštném v Orlických horách, kde záchranáři například v pondělí a úterý vyjížděli celkem k devatenácti zásahům.

Sjezdaři a snowboardisté, přestože bývají většinou velmi zdatní zvykli si nosit přilbu, patří k nejzranitelnější skupině. Minimem úrazů se ve statistce podepisují běžkaři.

„Nárůst úrazů v Deštném je dost velký. Jsou to klasické případy. Jen ve snowparku na Čihalce došlo k těžkému zranění u snowboardisty, bylo podezření na úraz pánve a páteře, přiletěl pro něj vrtulník Letecké záchranné služby,“ vysvětlil náčelník Horské služby Orlických hor Josef Šifra.

Snowboardisté si většinou poraní horní končetiny: „Mívají zlomené klíční, pažní kosti, zraněné předloktí, zápěstí. Při nekoordinovaných pádech dochází i k úrazům hlavy,“ vyjmenoval nejčastější zranění Šifra. Zároveň doplnil, že snowboardisté v Orlických horách jsou disciplinovaní a v převážné většině se chrání přilbou, těžké úrazy se stávají v situacích, kdy nezvládají, co si předsevzali.

Sjezdaři si nejčastěji zraní koleno, bérce, při pádech na tvrdém povrchu potom dochází k úrazům hlavy.

V Orlických horách je v současnosti do 60 cm přírodního sněhu, což je, podle zkušeností Šifry, na únor v této lokalitě a obzvlášť na hřebenu málo.
Běžkařské stopy jsou upravené, tradičně do nich míří velké zástupy vyznavačů této disciplíny, zásahy Horské služby však zapříčiňují minimálně: „Tvoří kolem deseti procent ze všech zraněných,“ upřesnil Šifra.

Od začátku roku zaznamenali záchranáři rovněž tři úmrtí, jednalo se o starší lidi a selhání srdce, případy ischemických chorob srdečních.
Orlické hory navštěvuje většinou stálá tuzemská klientela, ubylo Holanďanů a Němců, vracejí se sem turisté z Polska.