Obhajoba Snítilého byla emotivní a jednání bouřlivé. Z původně plánované hodiny se protáhlo na dvě a půl.

Pro vyloučení Snítilého nakonec ze 43 přítomných členů hlasovalo 29, sedm bylo proti, zbytek se zdržel hlasování.

„Odvolávat se nebudu. Stejně bych při prezidentské volbě hlasoval i dnes,“ řekl po jednání Snítilý.

Podle zastánců vyloučení nešlo rozhodnout jinak. „Porušil stanovy strany,“ řekl šéf místní ČSSD Ladislav Tichý. Ještě odpoledne nechtěl předjímat, jak bude hlasovat. Čekal na Snítilého obhajobu.

Snítilý se v prezidentské volbě vzepřel usnesení strany a místo pro Švejnara hlasoval pro Klause. Jeho hlas byl jedním ze dvou, které rozhodly o vítězství současného prezidenta.

„Je to zrada,“ prohlásil například šéf okresní organizace ČSSD Miloslav Mrština.

„Byl nakloněn ODS v mnohých věcech už před třemi roky. ČSSD pod jeho vedením přestala představovat protipól ODS. Snítilý se mi nezdál už pro jeho přátelství se Zdeňkou Horníkovou,“ uvedl Mrština.

Horníková je poslankyní ODS, je také z Náchoda, a byla to právě ona, kterou při prezidentské volbě zachytila společně s Ivanem Langrem proslulá fotografie, na které do Snítilého něco „hučí“.

Už před tím vyšlo najevo, že Snítilý za minulého režimu vědomě spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou. Podle kritiků tak mohl být vydíratelný.

Poté, co zvedl ruku pro Klause, se stal jedním z pěti nejstřeženějších politiků v zemi. Jeho nenápadnou vilku v Náchodě–Babí hlídá ochranka. V parlamentu sedí 12 let, doposud vždy hlasoval s ČSSD. A řekl že bude i nadále. „Švejnar nebyl kandidát sociální demokracie. Zato Klause znám a vím, co od něj mohu čekat, “ vysvětloval.

Porušil jsem stanovy ČSSD, přiznává vyloučený Snítilý

Necelý měsíc poté, co byl sociálně demokratický poslanec Evžen Snítilý (na snímku) těsně před prezidentskou volbou vyloučen svými soukmenovci z poslaneckého klubu, dostal první březnové pondělí další „vyhazov“. Tentokrát se k němu zády otočila jeho mateřská organizace v Náchodě.
Evžen Snítilý na podvečerní jednání přijel v doprovodu ochranky a vystoupil se značně emotivním projevem. Podle názoru předsedy Okresního výkonného výboru (OVV) ČSSD Náchod Miloslava Mrštiny přišel náchodský poslanec na jednání s rozhodnutím, že nejlepší obranou je útok. Své rozhodnutí zvednout ruku pro Klause obhajoval tím, že odmítal fakt, aby českým prezidentem byl Američan a ještě k tomu kandidát Strany zelených. Když však zjistil, že jeho argumenty většina dnes už někdejších spolustraníků nepřijímá, tak už chtěl mít hlasování, o jehož výsledku nemohlo být pochyb, za sebou.

Vyloučení poslance ještě musí nejméně třemi pětinami hlasů definitivně potvrdit OVV ČSSD v Náchodě. Ten se sejde zítra vpodvečer v 17 hodin v kanceláři na náchodském náměstí T. G. Masaryka. „Rozhodnutí náchodské organizace respektuji,“ řekl nám včera krajský zastupitel a místopředseda OVV ČSSD Náchod Lubomír Franc, kterého postoj Evžena Snítilého před únorovou volbou prezidenta velice překvapil. „Myslel jsem si, že ho trochu znám, a takovéhle vyústění jsem opravdu nečekal,“ dodal.

Bouřlivá debata před samotným hlasováním na pondělním zasedání trvala dvě a půl hodiny. Konečný verdikt zněl „nevesele“ pro poslance Snítilého. “Dvacet devět hlasů se zvedlo proti němu a jenom sedm ho podpořilo. Že hlasování takto dopadne jsme již tušili,“ tvrdil předseda místní organizace Ladislav Tichý.

Poslanec Snítilý byl mezi prvními, kteří po hlasování opouštěli sál. „V tuto chvíli nemám žádné pocity,“ svěřil se přítomným novinářům poslanec, „odjíždím teď domů a chci hlavně už mít klid.“ Odvolání prý podávat v žádném případě nebude.

„Už jsem se přiznal, že jsem porušil usnesení sjezdu a porušil usnesení OVV. Jsem si toho vědom,“ přiznává poslanec.

Poslanec Jiří Hanuš (KDU–ČSL) nesouhlasí s praktikami sociálních demokratů. „Podle mě je špatné, že sahají k takovým prostředkům, jako je vyloučení jednoho z jejich členů,“ říká politik, kterému před časem také hrozilo vyloučení ze strany. „Na druhou stranu je ale pravda, že pan Snítilý porušil stanovy strany,“ dodal Jiří Hanuš.

Poslankyně Soňa Marková (KSČM) Náchodskému deníku řekla, že je z toho znechucená. „Proto se o celou kauzu ani nezajímám.“

Kamil Dubský, Milan Moravec, Jiří Špreňar