Padesát kilometrů dlouhý hřbet při státní hranici s Polskem nabízí kvalitní podmínky i pro běžecké lyžování.

„Loňská zima pro provozovatele lyžařských vleků znamenala totální propadák,“ uvedl František Prouza z deštenského Sport Profi, které provozuje většinu vleků ve středisku. Nedostatek sněhu, mírná zima, kdy nebylo možné ani výrazně uměle zasněžovat, nepřilákaly do zdejších center návštěvníky. „Doufáme, že letošní sezona bude lepší. Nepamatujeme dvě katastrofické zimy za sebou,“ pokračoval Prouza.

Deštné

I přes špatnou loňskou sezonu se návštěvníci mohou těšit na dokonale upravené sjezdovky. „Zajistili jsme úpravu terénu tak, že i při minimální sněhové vrstvě nevystupují kamínky na povrch, a tak nedochází k poškození skluznic,“ sdělil Prouza. Také se podařilo rozšířit snowpark.
Loni byla do zkušebního provozu uvedena dvousedačková lanovka, kterou se podařilo před letošní sezonou úspěšně zkolaudovat. Největší provozovatel lyžařských vleků v Deštném nabízí sedm vleků. Zajišťuje večerní lyžování, které bývá hodně vyhledávané. K tomu jsou samozřejmostí osvětlené tratě. Většina svahů je už také uměle zasněžována.

Říčky

Ani ve druhém největším středisku Orlických hor nemohli výrazně investovat do novinek. Po každé úspěšné sezoně však modernizují stávající vleky, zasněžovací zařízení. Výsledkem je, že se tu nachází špičková technika.
I tady se pustili alespoň do nezbytných úprav sjezdovek. Navíc v sousedství areálu je další lákadlo pro turisty. Stojí tu nové lanové centrum, které si na návštěvnost nemůže stěžovat. Navíc jeho provozovatel hodlá nechat otevřeno i v zimě. Říčky nabízejí lyžařské vleky a různě náročné tratě. Nejdelší sjezdovka měří 1500 metrů. I tady mohou snowboardisté využít snowpark.

Zdobnice

Lyžařský areál Ski centrum Zdobnice leží v srdci hor mezi největšími středisky. Terén sjezdových tratí je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Jde o ideální místo pro rodiny s dětmi, které se věnují zimním sportům. Osvětlený svah navíc nabízí možnost večerního lyžování.

Olešnice v O. h.

Lyžování nabízí i příhraniční lyžařské středisko v Olešnici v Orlických horách. To se může pyšnit tím, že v září se tu konalo mistrovství světa v travním lyžování. Velká akce sama o sobě vypovídá o kvalitních možnostech areálu, který se nyní také intenzivně chystá.

Sedloňov

Zdejší areál sice patří k menším, ale sníh tu vydrží vždy až do března i dubna. Většinou řada středisek už ukončí sezonu a tady mají lyžaři stále možnost věnovat se své zálibě. I tady se provozuje večerní lyžování, které bývá hojně vyhledávané.
Řada ubytovacích zařízení provozuje menší vleky ve svém sousedství.

Tratě pro běžky

Orlické hory tvoří asi padesát kilometrů dlouhý hřbet, který se táhne při státní hranici s Polskem. Díky své nadmořské výšce nabízí kvalitní podmínky i pro běžecké lyžování.
Tratě Orlických hor bývají dobře upravované speciální rolbou a v sezoně na ně vyjíždějí stovky tisíc návštěvníků. Navíc autobusové dopravní společnosti v sezoně vypravují takzvané skibusy, které pasažéry i s výbavou dopravují na všechny „křižovatky“ běžeckých tras.