Výstavba smuteční síně ve městě F. L. Věka nadále pokračuje, a to i přesto, že stavba měla být dokončena už na začátku srpna.

Podle vedení města jsou prý problémy na straně dodavatele. „Společnost se podle vyjádření vedení potýká s nedostatkem pracovních sil," vysvětluje starosta Dobrušky Petr Lžíčař.

I když už měla rozlučková síň u městského hřbitova být dávno hotová, zatím tomu tak není. Vzhledem k tomu, že dodavatel nedodržel podmínky uzavřené smlouvy, město by mohlo od smlouvy odstoupit, to ale zatím udělat nechce, znamenalo by to mnoho komplikací a také by se zřejmě navýšila cena.

„Zástupci města respektují, že se v průběhu výstavby řešily určité úpravy a odchylky od původního projektu, například snížení zdí kolem parkoviště, umožnění parkování autobusu, lepší umístění sjezdu na silnici č. 298 apod. Stavbu také hned na počátku zbrzdily práce na jejích základech," uvedl v dobrušském zpravodaji starosta města Petr Lžíčař.

Dle jeho slov se ale v poslední době dala stavba více do pohybu.

Smuteční síň v Dobrušce ještě stále není dokončena

Kdy bude smuteční síň v Dobrušce dokončená, ale zatím není jasné. Radnice se stavební firmou bude dále jednat. Dle slov starosty Dobrušky Petra Lžíčaře už jsou hotové podlahy, dveře i okna, je třeba ale ještě dodělat vnitřek budovy.

Místní obyvatelé také mohou využívat nové parkoviště, to bylo funkční už na Dušičky. Výstavba rozlučkové síně má vyjít na více než patnáct milionů korun. Práce na výstavbě smuteční obřadní síně v Dobrušce v sousedství městského hřbitova se rozběhly na konci roku 2015.

STAVBĚ PŘEDCHÁZELY SPORY

O nutnosti zařízení se v Dobrušce zpočátku vedly ostré spory. Někteří představitelé města zpochybňovali, zda je výstavba síně nevyhnutelná. V námitkách odmítajících stavbu zaznívalo, že dobrušští občané využívají služby rozlučkové síně převážně v nedalekém Bačetíně.

Během úvodního hlasování návrh na výstavbu o jediný hlas neprošel. Oponenti mimo jiné argumentovali nedostatečným využitím zařízení a vysokými ekonomickými náklady na provoz.

Zazněly rovněž hlasy, že lidé mají možnost využívat obdobná zařízení v sousedních městech a obcích. Z větších měst v okolí disponují místem, kde se lidé loučí se svými nejbližšími, například v Týništi nad Orlicí nebo v nedalekém Novém Městě nad Metují.

Koalici se však vloni návrh na výstavbu podařilo prosadit. V architektonické soutěži zvítězil projekt studia z Hradce Králové Šuda Horský.

„Smuteční obřadní síň by měla v Dobrušce stát. Jsme městem třetího stupně. O nutnosti výstavby mě definitivně utvrdily besedy se seniory i rozmluvy s dalšími občany města,"argumentoval tehdy Petr Tojnar, který v té době vykonával funkci starosty města.

Na dobrušském hřbitově přestávaly vyhovovat letité prostory, především márnice. Potřebné parametry nesplňovalo ani zdejší mobilní sociální zařízení. Navíc bylo obtížně přístupné pro starší lidi, i to byly důvody, proč se nakonec ke stavební akci přistoupilo.