Ekologická sluneční energie může pěkně provětrat peněženky domácností a podniků díky nastavené výkupní ceně energie ze solárních panelů. Výstavba fotovoltaických elektráren s nepřiměřeně vysokou státní dotací, spočítanou na méně technicky výkonná zařízení (panely zlevnily za rok o 30 %, jejich výkon a životnost narůstá), láká investory. Důkazem je i rozvoj těchto zařízení v průmyslové zóně.

Tři velké projekty
„V případě fotovoltaických elektráren s prodejem energie do sítě máme tři projekty. První z nich již stojí v průmyslové zóně mezi Lipovkou a Solnicí na aktivní ploše 24 tisíc metrů čtverečních. Patří pražské firmě a je zde umístěno 33 300 panelů s maximálním výkonem 2,5 MW. Také druhé zařízení je již vyřízené a čeká na realizaci. Třetí elektrárna je v povolovacím procesu. Vše se týká zmíněné průmyslové zóny,“ reagoval na dotaz vedoucí stavebního odboru při rychnovském MěÚ Petr Dušek.

Jak doplnil, stavební odbor řešil i žádost rychnovské tiskárny Uniprint na instalaci solárních panelů na střechu objektu s vlastním využitím energie. „Něco podobného připravuje i Matrix v Třebešově,“ dodal.

„Projekt máme před dokončením, ještě potřebujeme instalovat jedno zařízení. Energie ze solárních článků, kterou využijeme pouze pro sebe, by nám měla ušetřit 60 až 70 procent spotřeby,“ uvedl spolumajitel Uniprintu Miroslav Kopecký.

„Ekologie je hezká věc, ale průmyslová zóna vznikla za účelem větší nabídky pracovních příležitostí, hlavně pro automobilku. Solární elektrárny přitom zabírají velikou plochu, ale na obsluhu moc lidí nepotřebují. Od začátku tvrdím, že to je špatné, ale nedalo se s tím nic dělat, protože šlo o soukromé pozemky,“ míní solnický starosta Ladislav Kubíček.

Poslanci z regionu Josef Ježek (ODS) a Vladimíra Lesenská (ČSSD) měli včera řešit ve sněmovně návrh zákona na regulaci výkupní ceny elektřiny z panelů. „Zatím ještě nevím, zda se k tomu dostaneme. Nemůžeme se totiž dohodnout na plánu projednávaných věcí,“ komentoval včera dopoledne po telefonu situaci ve sněmovně sedloňovský poslanec Josef Ježek.