Slunné počasí přilákalo turisty do Orlických hor. První návštěvníci prošli turniketem sedačkové lanovky v Říčkách v O. h., která o víkendu zahájila letní provoz.

Zvýšený ruch pěších turistů i cyklistů na hřebeni především v sobotu potvrdil Čeněk Petr z dispečinku Horské služby Orlických hor. Dodal, že záchranáři zasahovali u jednoho turisty, u něhož bylo podezření na infarkt.

Horskou procházku si vychutnala v sobotu skupina seniorů z Orlickoústecka, která se vydala na Šajtavu. „Máme tu sjezd spolužáků ze základní školy. Jezdíme sem pravidelně téměř každý rok a moc se nám tu líbí příroda, chaty, kam jsme jezdili na školu v přírodě, i restaurace,“ pochvalovala si výlet dvaasedmdesátiletá Eva Filipová.

V areálu v Říčkách si mohou zájemci půjčovat terénní káry a koloběžky pro sjezd na červené sjezdovce. Na adrenalin si však musí jezdci ještě počkat. „Bylo by to nebezpečné. Asi čtrnáct dní tady pršelo, terén je podmáčený. Do příštího víkendu snad vyschne,“ upřesnil za provozující Ski klub Ústí nad Orlicí Petr Kánský.

Sedačková lanovka je v červnu v provozu o víkendech, o prázdninách se rozjede denně. Turisty vyveze na vrch Zakletý, odkud je za příznivého počasí výhled na polskou stranu Orlických hor i vrcholky Krkonoš a Jeseníků. Nedaleko vrcholu u Pěticestí se kříží turistické trasy a je zde ideální výchozí bod pro túru po hřebenu. U ski centra si mohou turisté vyzkoušet jiný druh své zdatnosti v lanovém parku, prostor pro míčové hry najdou na hřišti s umělou trávou.

(zen)