Na dvanáctém Mezinárodním setkání krajkářek a pátém Bienále české krajky v Městském klubu Sokolovna byla po celý víkend k vidění spousta stylů a druhů krajky, které si nenechaly ujít stovky návštěvníků. Tvorba krajkářek z České republiky, Slovenska, Ruska, Německa, Španělska, Anglie, a Maďarska, obohacená módními přehlídkami, doplnily také odborné semináře. „Jsou tu k vidění krásné věci, a tak jsme si nakoupily spoustu materiálů,“ prozradily čtyři pardubické důchodkyně, které svůj volný čas tráví právě paličkováním.

Odloučené pracoviště při rychnovském Domě dětí a mládeže zde předvedlo paličkovanou krajku. „Je to kolektivní práce na dané téma. Děti namalují obrázky zvířátek a já jim je převedu do technického výkresu. Mohou si tak vytvořit vlastní originál krajky podle svého námětu,“ řekla učitelka výtvarných kurzů Daniela Fitzková. „Moc mě to baví, paličkujeme podle svých obrázků,“ doplnila slova učitelky žákyně rokytnické školy Milada Vávrová.

U jednoho z mnoha stánků s krajkářským uměním představovala návštěvníkům své paličkované obrazy výtvarná umělkyně Jaroslava Perény. „Nedělám klasickou krajku, ale paličkované obrazy dle vlastních návrhů a olejomaleb a také na zakázku. Prodávám hlavně pro nakladatelství. Jsem strojař a díky návrhům a technickým výkresům jsem měla k této práci velmi blízko,“ řekla Perény, žijící střídavě v Česku a Německu. Ráda zobrazuje květiny, ptáky a koně, ale často se ve svých obrazech věnuje vážnějším tématům jako například Irák, Ruská matka, Černobyl.

„Slovenská klasická čipka je naprosto unikátní a rozlišuje se různorodou technikou, vzorem, barvami či kombinacemi vzorů,“ uvedla krajkářka z Prešova Jana Frajková, která na výstavě zastupovala krajkářky ze Slovenska.