"Nejen žáci, ale i borohrádecká veřejnost se mohou těšit na sportování na zrekonstruované sportovní ploše přímo v areálu školy. Původní běžecký ovál s hlinito-škvárovým povrchem bez odvodnění byl nahrazen sportovním dvouvrstvým povrchem Conipur (elastickým polyuretanovým povrchem). Nyní není třeba řešit válcování, odstraňování plevele ani nepříjemná zranění po pádu na škváru, a navíc se i při velkém dešti voda bez problému na novém povrchu vsakuje," pochvaluje si ředitelka školy Iva Přibylová.

Na běžecký ovál navazuje prostor pro skok do dálky s kvalitním odrazovým prknem. To se bude na zimní období ukládat.

I původní asfaltové hřiště z roku 2004 získalo novou podobu s kvalitními parametry. "Zrekonstruovaná sportovní plocha s jednovrstvým povrchem Conipur je určena především pro malou kopanou, volejbal, nohejbal, basketbal a tenis. Oplocení multifunkčního hřiště tvoří zelená síť. Ve sportovním areálu nechybějí ani lavičky či moderní pítko, svah mezi multifunkčním hřištěm a běžeckým oválem byl osázen keříky a květinami, v plánu je také osvětlení," prozrazuje ředitelka.

Jak pak upozorňuje, zřizovatel školy pamatoval i na přilehlé plochy, na které byla položena zámková dlažba. Školáci a učitelé tak získali další prostor pro možnou výuku venku.

"Rekonstrukce proběhla v rámci programu Podpora rozvoje regionů 2019+ Ministerstva pro místní rozvoj a nemohla by se uskutečnit bez finančního podílu města Borohrádku. Sportoviště budou využívat žáci a po skončení provozu školy a o víkendech také veřejnost," podotýká Iva Přibylová.

Přípravy na zahájení školního roku na Základní škole TGM Borohrádek přitom doprovázely komplikace spojené s rekonstrukcí přilehlé komunikace. Ještě 31. srpna za silného deště se před školou pokládala zámková dlažba. Bylo jasné, že 1. září projet kolem školy nebude možné a auta budou muset parkovat ve vedlejších ulicích.

"I přes tyto nepříjemnosti byl nový školní rok úspěšně zahájen, jsme moc rádi, že můžeme být opět všichni spolu. Nejprve do školy dorazili žáci druhého až devátého ročníku – na ty čekalo antigenní testování, po kterém ve třídách následoval krátký program. Žáci 1. třídy přicházeli až po hodině a půl, shromažďovali se v družině a jejich rodiče a prarodiče se zatím usadili v aule školy. Za zvuku hudby prvňáčci nastoupili před své blízké, vyslechli přání a povzbuzující slova ředitelky školy a starosty města. Nejmladší žáci školy rovněž převzali dárky, mezi kterými nechyběla ani kytička," popsala atmosféru prvního školního dne ředitelka.

O to výjimečnější byla díky paralympijskému finále v disciplíně boccia, jehož sledování si tu z pochopitelných důvodů nemohli nechat ujít. "Adam Peška, kterého naše škola v uplynulých dvou letech podporovala, získal zlatou medaili v boccie. Máme z jeho úspěchu obrovskou radost," svěřila se Iva Přibylová.

"Vstupujeme do školního roku, o kterém si přejeme, aby se co nejvíce podobal těm předcovidovým, aby se žáci mohli vzdělávat prezenčně, aby nepřišli o tradiční akce školy a také si mohli užívat společné chvíle se spolužáky," dodala.