Rovnání sešitů, připravování a uklízení tříd, výzdoba chodeb. To byla asi hlavní činnost v tomto týdnu učitelů na všech školách v regionu. Od pondělí se totiž znovu rozběhne další školní rok.
Některé školy chystají novinky, jiné zachovají svůj standart. Jednu z novinek připravují ve Vamberku. „Důkladně jsme se na tento rok připravili. Nestandartní bude hlavně přijímání prvňáčků. Každý nový žáček bude mít svého patrona, který se o něj bude starat a usnadní mu nástup do nového prostředí. Těmi budou deváťáci,“ prozradila ředitelka školy Jitka Boušková.
Trochu nestandartní přípravy na školní rok zažili kantoři na Základní škole v Solnici. „Nastoupili jsme o týden dříve. Zapojili jsme se totiž do pátého ročníku Unesco World Cupu. V neděli jsme měli Den otevřených dveří, proto už vše muselo být připravené dříve,“ uvedla ředitelka Hana Jakubcová. Tento týden pak odjeli na několikadenní výlet do Kroměříže.
Zatímco v Týništi se ještě včera konala závěrečná porada, v Kostelci se usilovně pracovalo. Po celý týden zdejším učitelům chodili pomáhat jejich žáci. „Třídí se sešity, dělají nástěnky, prostě vše potřebné k začátku školního roku. Jsme překvapeni a velice nás těší, kolik žáků nám přišlo pomoci. Pomáhají žáci z nižších ročníků, ale i bývalí deváťáci, kteří vlastně už ani nemusí,“ chválila si pomoc kantorka Jana Nováková. Zároveň dodala, že odměnou všem, hlavně budoucí 8. C a 9. C bude pochvala do žákovské knížky.
Sladkostmi a drobnými dárky chtějí přivítat prvňáčky v rokytnické Základní škole. „Je to taková novinka. Letos máme prvňáků opravdu málo. Jinak jsme školu na nástup dětí připravovali tak, jak je běžné,“ konstatoval ředitel Zdeněk Dušek.
Materiální vybavení školy zkvalitňuje Základní škola v Masarykově ulici v Rychnově. Od září 2006 je v provozu nová učebna informatiky a jazyková učebna. V červenci prošla rekonstrukcí šatna pro žáky prvního stupně. Byly zde nainstalované šatní skříňky, kde každý žák získá svůj vlastní prostor pro ukládání věcí. Byla zde také vybudována nová učebna, neboť pro velký zájem budou od pondělí otevřeny tři první třídy. Jako jediná škola v okrese také od letošního roku zahájí na 2. stupni výuku němčiny, jako druhého cizího jazyka. ⋌