V září by o změnách měli jednat zastupitelé, informoval dnes mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Důvodem plánovaného sloučení je nedostatečný počet žáků v některých školách. "V současné situaci, kdy dětí ve školách ubývá, by trvale udržitelný rozvoj kvalitní školské struktury nebyl možný.

Organizační změny ve školství by se v této chvíli měly dotknout různých škol a školských zařízení v Rychnově nad Kněžnou, ve Svobodě nad Úpou, v Trutnově, v Peci pod Sněžkou a v Hradci Králové," uvedl krajský radní Zdeněk Kraus.

Z návrhu vyplývá, že některé ke sloučení navržené školy jsou naplněné pouze z 20 až 60 procent. Návrh změn například počítá se sloučením Vyšší odborné školy technicko-ekonomické a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou s rychnovských učilištěm obchodu a řemesel. Nová škola by měla začít fungovat podle plánu od začátku roku 2008.

Kraj navrhuje také sloučení základní a mateřské školy v trutnovské nemocnici s trutnovskou speciální školou, sloučeny by měly být také školy při dětských ozdravovnách v horských střediscích. Krajští zastupitelé letos v červnu souhlasili se sloučením dvojice hradeckých středních odborných učilišť a dvou speciálních základních škol, ze kterých vznikly od začátku července dva nové subjekty.

V roce 2004 krajský úřad sloučil šest škol, rozhodl také o postupném útlumu učiliště v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku a střední odborné školy a učiliště v Třebechovicích pod Orebem na Hradecku. V obou areálech již působí soukromé školy. Kraj spravuje téměř sedm desítek středních a vyšších odborných škol, celkem je v kraji přes šest stovek školských zařízení.