Do ostatních základních škol sice autobusy dorazily, ale často nefungoval proud, výuka byla provizorní. Pro školáky to možná znamená jen den volna a bez učení, rodičům však mohou nastat starosti.

Nebezpečí popadaných stromů a špatně sjízdných silnic nepodcenil starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. „Kvůli nebezpečí na silnicích jsme ve čtvrtek a v pátek žáky základní školy do Deštného vůbec neposílali. Domluvili jsme se tak s tamní starostkou Alenou Křížovou,“ sdělil Špinler. Školka v Orlickém Záhoří je zatím v provozu, avšak nefungoval tam včera proud, takže se ani netopilo.

Průjezdnost silnic se začíná pomalu zlepšovat. Třicet centimetrů čerstvého sněhu se někde podařilo dostat pod kontrolu. „Silnice jsou u nás protažené, problémy se sjízdností už nemáme. Ale Deštné je na tom hůře,“ popsala situaci Lenka Brychová z Orlického Záhoří.

S problémy se potýká i ředitel základní školy v Rokytnici v Orlických horách Zdeněk Dušek. Ve čtvrtek po ránu tam nešel proud, takže se chvíli ani netopilo. „Zavřením školy bychom rodičům nadělali více škody než užitku,“ objasnil Dušek. V pátek už bylo vytápění v pořádku, škola fungovala.

Omezený provoz včera nastal i ve škole ve Lhotách u Potštejna. S dopravou žáci problém neměli, od rána však nefungoval proud. „Zatím si povídáme, kreslíme a hrajeme, výuka je volnější,“ přiblížila situaci ředitelka základky Dagmar Bachmanová.

Bez větších nesnází funguje škola v Deštném v Orlických horách. V pátek tam sice vypadával proud, ale výuka se nepřerušila. „Nepřijeli pouze žáci z Orlického Záhoří,“ konstatovala Milena Voglová z kanceláře ředitele. (gaš)