Malé platy a chybějící finance ve školství se nelíbí ani učitelům v regionu

Do protestu se zapojují i mateřské školy. Hlídání dětem budou muset zajistit rodiče, jejichž potomci navštěvují Klíček v Rychnově nad Kněžnou, školku v Kostelci nad Orlicí a v Borohrádku. Oproti tomu sedm školek se rozhodlo, že nezavře, ačkoliv často s důvody stávky souhlasí.

Odbory mají jasno

„Jdeme do stávky, souhlasíme s požadavky odborů. Celá škola bude zavřená, ani družina nebude fungovat,“ popsala pondělní situaci Eva Janská z kanceláře ředitelky základní školy ve Vamberku. Protestovat tady budou téměř všichni pedagogové. „Stávku vyvolávají odbory, já to pouze beru na vědomí,“ objasnila vznik protestu ředitelka vamberské školy Jitka Boušková.

V odborech mají o svém postoji jasno. „Se stávkou souhlasí naprostá většina učitelů, takže máme jednoznačný názor,“ potvrdila odborářka Alena Machová. „Musíme to zkusit, pokud nás nebude slyšet, nic se nezmění. Nemůžeme tjen ak říct, že jsme se o nic nepokusili,“ vysvětlila důvody protestu Machová.

Děti nejsou rukojmí

V mateřských školách je situace složitější. Rodičům malých dětí by zavření přineslo problémy. Museli by si vzít den volna nebo si zajistit hlídání. „Stávku podporujeme, ale nejdeme do ní. Dětem ani rodičům to nijak nepomůže, spíš by jim to ublížilo. Nemůžeme si je brát jako rukojmí. Děti nemůžou za to, jak vláda hospodaří. Souhlasíme s požadavky, uvítáme vyšší platy, ale ne za tuhle cenu,“ objasnila jednání vamberské školy v ulici Jugoslávská Růžena Sekyrová. „Odbory by se měly domluvit, aby byly jednotné. Pokud by šli do stávky všichni, tak to smysl má a rodiče by to určitě taky pochopili,“ dodala jasně učitelka malých dětí Sekyrová.

Pro žáky základních škol představuje pondělní stávka den volna. Nemusí se učit. Starších dětí se protest téměř nedotkne. „Stávka sice ničemu nepomůže, ale studentům jeden den volna neublíží,“ uvedla matka dětí navštěvujících rychnovskou základní školu Dagmar J. Pro rodiče menších žáčků to tak jednoduché není. Pokud nemají ochotné prarodiče, musí jim zajistit jiné hlídání, případně si vzít volno.

„Je to trochu zbytečné. Učitelé si stále stěžují, že mají málo peněz, ale jsou přitom pořád doma. Můžou být rádi za to, co mají. Ostatní lidé pracují mnohem více a často si ani tolik nevydělají,“ sdělila svůj názor žačka osmé třídy Nela Doležalová.

„Spousta dětí je spíš ráda, že se nejde do školy. Mají volno a to se jim líbí, jinak tu stávku nevnímají,“ shrnula názor mladých studentů.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ