Výhru mohou školy použít na svůj rozvoj podle vlastních potřeb. Školy se zapojily do soutěže „Péčí o svůj domov pomáhejte dětem“. Cílem soutěže bylo pomoci českým školám zlepšit prostředí tak, aby se v něm děti lépe cítily. Soutěž Péčí o svůj domov pomáhejte dětem, vyvolala mezi českými školami velký zájem, celkem se jich do projektu přihlásilo přes 4200.

Marcela Sobková ze společnosti Unilever vysvětlila: „Zmapovali jsme si situaci v českém školství a ověřili si, že školy potřebují zlepšit část vybavení či prostředí. Proto jsme školy oslovili formou velké soutěže, ve které na rozdíl od běžných spotřebitelských akcí mohly soutěžit celé kolektivy, nikoliv jen jednotlivci. Naším cílem bylo také podpořit spolupráci mezi školami a rodiči. Děti z pěti škol a pěti školek z celé České republiky tak budou mít pěkný dárek k Vánocům.“

Prostředí, ve kterém vyrůstá a vzdělává se příští generace, je velmi důležité. Psycholožka Marta Boučková nastínila: „Přestože hlavním účelem školní třídy je vzdělávání, a učebna tomu má být přizpůsobena, nesmí se zapomínat ani na estetiku. Důležité je, aby se ve školní třídě cítili dobře žáci i učitelé. Je prokázáno, že se děti v pěkném a podnětném prostředí nejen dobře cítí, ale také lépe učí.“ Přesto například pro výuku nenahraditelné interaktivní tabule stále na základních školách chybí, průměrně připadá na každou jedna. A ve školách s méně než 100 žáky se vyskytují jen vzácně.

Soutěž vyvolala velký zájem, celkem se do ní zapojilo více než 4200 mateřských, základních a středních škol.

Vítězové - základní školy: 1. ZŠ Srbsko 42 492 bodů; 2. ZŠ Sázavka 9068; 3. ZŠ a MŠ Synkov – Slemeno 7515; 4. ZŠ Chrášťany 6150; 5. ZŠ Lobodice 5148 bodů.

Vítězové - mateřské školy: 1. MŠ Velešín 18 179 bodů; 2. MŠ Kamarád Nové Veselí 12 656; 3. MŠ Beruška Chlumec nad Cidlinou 10 839; 4. MŠ Bojanov 10 162; 5. MŠ Drnholec 9890 bodů.

Nikola Lörinczová