VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola pro život: sportovní výchova i ekologie

Skuhrov nad Bělou - Do zdejší Základní školy dochází téměř 190 žáků z místa i okolních obcí. Pedagogický sbor tvoří 14 učitelů a vychovatelka školní družiny. Ředitelkou školy je Hana Brandejsová. Od září 2007 probíhá ve škole výuka podle vzdělávacího programu Škola pro život, který je zaměřen především na sportovní výchovu a ekologii.

3.8.2009
SDÍLEJ:

Ze života Základní školy ve Skuhrově nad Bělou. Foto: Archiv školy


Na podporu sportovní výchovy byla ve spolupráci s úspěšným lyžařským oddílem SKI Skuhrov nad Bělou založena sportovní třída. V rozšířeném počtu hodin tělesné výchovy se žáci pod vedením trenéra, kterým je bývalý reprezentant ČR v běhu na lyžích a olympionik Petr Michl, věnují kromě všeobecné sportovní výchovy hlavně běhu na lyžích.
Mladí závodníci velmi úspěšně reprezentují školu, oddíl i obec v rámci okresu, kraje a republiky. Titul mistr republiky v posledních letech získali žáci Josef Šabata, Karel Píč, úspěšné byly na Zimní olympiádě dětí a mládeže i žákyně Kristýna Holíková a Dagmar Hamerská.
Školní areál poskytuje dobré podmínky i pro ekologickou výchovu. Je zde učebna v přírodě, kterou žáci využívají při pěstitelských pracích. Škola je zařazena do sítě škol zabývajících se ekologickou výchovou s názvem M.R.K.E.V.
Ekologická výchova prolíná výukou již od 1. ročníku. Žáci se učí třídit odpad, sbírají starý papír, pravidelně sbírají léčivé byliny a pomerančovou kůru. Nedílnou součástí je i účast v přírodovědných soutěžích Mladý zahrádkář a Poznávání přírodnin. V těchto soutěžích vynikají Nicole Tobišková, Lukáš Poláček a Monika Novotná. Nejlepším výsledkem za poslední roky je 3. místo v národním kole soutěže Mladý zahrádkář, které letos vybojovala v Kroměříži Nicole Tobišková.
Do výuky jsou průběžně zařazovány nové metody a projekty, jejichž cílem je vzbudit u žáků zájem o vzdělávání, spojit teorii s praxí a naplnit tak naše školní heslo, kterým je v úvodu citované: „Škola pro život.“

Jiří Nedomlel

Školství ve Skuhrově nad Bělou má dlouholetou historii. První zmínky o škole ve Skuhrově sahají až do roku 1648.Vyučovalo se v dřevěné chalupě o jedné světnici, která patřila místnímu zvoníkovi. V roce 1812 byla postavena první zděná budova školy u místního kostela. Po 100 letech obec Skuhrov vystavěla na své náklady novou školní budovu, která byla již umístěna v centru obce. Vyučovat se v ní začalo ve školním roce 1912-1913. Postupně se přistavovaly další budovy, které spolu s hřištěm a pozemkem na pěstitelské práce vytvořily uzavřený školní areál.

V roce 1998 byl tento školní areál zasažen ničivou letní povodní. Nejvíce byla postižena hlavní budova, kde hladina dosáhla výšky 50 cm, voda zaplavila původní tělocvičnu, učebny a byt školníka. Následné škody byly odstraňovány až do podzimních měsíců. Po delších jednáních se obci podařilo získat státní dotaci na celkovou rekonstrukci školy a přístavbu nové tělocvičny.

A tak v roce 2002 při Dnu otevřených dveří si veřejnost mohla prohlédnout novou tělocvičnu s posilovnou a sociálním zázemím, spojovací chodbu mezi hlavní budovou a budovou I.stupně i učebnu informatiky s 15 pracovními místy. Dále vznikla moderně vybavená učebna fyziky a chemie s kabinetem. V budovách byly provedeny telefonní a anténní rozvody, bezpečnostní a signalizační zařízení a mnoho dalších úprav. Součástí rekonstrukce byly i konečné terénní úpravy, výstavba skleníku a domečku pro výuku pěstitelství. Celková hodnota díla dosáhla zhruba 38 mil. Kč.

V roce 2007 proběhla kompletní rekonstrukce školní kuchyně a přístavba školní jídelny v celkové hodnotě díla cca 19 mil.Kč. Dnes skuhrovská škola upoutá každého návštěvníka příjemným uceleným areálem s moderním zařízením, které poskytuje všechny podmínky pro výchovu a vzdělávání mladé generace. (jn)
3.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský přebor ve fotbale: FC Spartak Rychnov nad Kněžnou - FK Vysoká nad Labem.
7

Čermák: „Prošli jsme si klasickou kocovinkou“

Ilustrační fotografie.

Dohrávku začalo lépe Opočno, Jičín udeřil „slepenými“ góly

Pocta Miloši Formanovi: Hoří, má panenko slaví padesátiny na Střelnici

Královéhradecko, Vrchlabí - „Na Vrchlabí nedám dopustit. Pro mě je to hned po Praze nejdůležitější město,“ vyslovil Miloš Forman svůj vztah k Vrchlabí. V pátek se stane jeho významnou osobností.

Pázler: „Nejsem jen druholigový střelec"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Byl světlým bode v šedém hradeckém fotbalovém podzimu. Jan Pázler, nejlepší střelec druhé ligy, nasázel dvanáct gólů, přesto je stále přesvědčen: „Mohlo to být lepší.“

Aulu školy zaplní tóny lesních rohů

Rokytnice v Orlických horách - Adventní koncert Hubertových trubačů rozezní v pátek v 18 hodin aulu rokytnické základní školy.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT