VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škodovka táhne platy vzhůru

Rychnovsko - Průměrná mzda 
v Česku opět vzrostla. Platy na Rychnovsku se stále drží mezi nejvyššími v republice.

8.9.2016
SDÍLEJ:

Z kvasinské fabriky Škoda Auto.Foto: Deník/ Miroslav Sixta

Průměrná mzda se podle statistik zvyšuje celorepublikově. Extrémně nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovní síly stojí za růstem platů 
na Rychnovsku. Nejen místní automobilka a její dodavatelské řetězce musejí nabízet vyšší mzdy 
a zaměstnanecké benefity, aby nalákaly více zájemců 
o práci. Kvůli konkurenceschopnosti na trhu práce jsou k podobným krokům nuceny i menší firmy 
a podnikatelé v okrese. Proto například dělnické profese zde dosáhnou na více peněz než jinde. 
Za nekvalifikovanou práci je v okolních regionech nabízena často minimální mzda. „Ve firmě se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem kvalitních a spolehlivých pracovníků. Abychom si udrželi ty stávající a případně zaujali nové zájemce, musíme přizpůsobovat výšku platů tomu, co se děje 
v našem okolí. Mzdy v zemědělství bývají nižší než 
v průmyslu, snažíme se ale nebýt pozadu o tolik," řekla Deníku Romana Holoubková z Ovocných sadů Synkov, kde má mimo jiné na starosti personální otázky.

Místní lákavé nabídky zaměstnání mnohdy zaujmou i obyvatele vzdálenějších koutů republiky. Firemní nábory za hranicemi okresu i kraje jsou již běžnou praxí. Potvrzuje to 
Štěpán K. z Poličky, vyučený svářeč, kterého takový agent přesvědčil, aby se za prací přestěhoval. 
Deníku o tom řekl: „Od svého vyučení jsem se řemeslu věnoval. Byl jsem věrným zaměstnancem jedné poličské firmy a vcelku jsem si neměl na co stěžovat. Jednoho dne mě na základě životopisu v databázi oslovila známá automobilka v Kvasinách, která sháněla kvalifikované pracovníky. Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli výhodným nabídkám podlehnout, své město mám rád, jsem tu doma. Nabízené benefity, zajištěné ubytování a hlavně nástupní plat vyšší, než jsem měl v Poličce po deseti odpracovaných letech, mě nakonec přesvědčily. Přesunul jsem se na nové místo a zatím toho nelituji."

Údaje zveřejňované Českým statistickým úřadem ukazují průběžný růst průměrných mezd v republice. Výjimkou byl rok 2012, kdy vlivem doznívající krize platy naopak klesly. Následující léta a zejména druhé čtvrtletí letošního roku však opět potvrdilo dlouhodobý trend, tentokrát snad ještě dynamičtější. Průměrný plat v Česku se zvýšil oproti předchozímu kvartálu o necelou tisícovku a dosáhl úrovně 27 297 korun. Společně s velmi malou inflací – jen okolo 0,2 procenta – vede toto zvýšení k růstu reálné kupní síly výdělků. Rozložení úrovně platů z hlediska dosaženého vzdělání a věku by jen málokoho překvapilo. Nejvyšší výdělky měli v prvním pololetí letošního roku vysokoškoláci a třicátníci až čtyřicátníci, nejnižší platy zaměstnanci se základním nebo nedokončeným vzděláním a lidé do dvaceti let.

Mzdy v oborech

Nejvyšší mzdový růst byl zaznamenán v peněžnictví a pojišťovnictví. Zde se také drží průměrný plat na nejvyšší úrovni, 
a to až na dvojnásobku republikového průměru. Druhou příčku drží odvětví informační a komunikační činnosti. Naopak nejnižší platy jsou dlouhodobě v ubytování, stravování a pohostinství a dále v administrativních a podpůrných činnostech. Nejmenší nárůst mezd zaznamenalo v posledním čtvrtletí odvětví těžba a dobývání. 

(jan)

Autor: Redakce

8.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení