Každý měsíc teď nastupují noví zaměstnanci do kvasinského závodu Škoda Auto. A firma hodlá i nadále získávat kmenové pracovníky. „Každý měsíc přibíráme, příští týden budou také nastupovat další lidé,“ potvrdil pracovní boom předseda odborové organizace kvasinského závodu Libor Dvořák. Dodal, že největší odbyt ze zdejší produkce zajišťují v současné době především modely Superb Combi a Yeti, stabilizované zakázky má ale také Superb ve verzi sedan a Roomster.

„I v případě stabilizace budeme muset nabírat kvalifikovaný personál, ať už z učiliště aj. Zatím je připraven plán na 400 lidí (sto/měsíc), posilovat budou ale hlavně Kvasiny,“ potvrzuje tento zájem také vyjádření šéfa útvaru řízení lidských zdrojů Škody Auto Pavla Hlaváče v týdeníku Škodovácký odborář. V kvasinském závodě se většinou jedná o profese svářeč, lakýrník, karosář, o svářečské a montážní dělníky.

V plusu

V Kvasinách se nyní v rámci tzv. flexikont (časová konta) pracuje i o sobotách, do konce roku škodováci odpracují ještě tři. Flexikonto umožňuje, že zaměstnanci v době, kdy není výroba, nechodí do práce a berou průměrnou mzdu. Jakmile naroste výroba, pracují i o sobotách. Zaměstnanci v Kvasinách se ve flexikontech nyní dostali do výrazného plusu. „Do konce roku se u nás jedou jen plusové směny,“ doplnil Dvořák.

V listopadu zahájí odboráři standardní kolektivní vyjednávání o pracovní době na příští rok a o sociálních záležitostech apod. Mzdová dohoda platí zaměstnancům do března příštího roku, vyjednávání o mzdách se tedy uskuteční až na jaře.

Žádají o prémii

Součástí nynějšího jednání bude rovněž požadavek na mimořádnou prémii, jak uvádí Škodovácký odborář, za těžkou a vyčerpávající práci.
„Zaměstnanci pracovali o sobotách a také částečně o původně naplánované hromadné dovolené, kdy v Česku panovala těžko snesitelná vedra,“ uvádí v odborovém časopise předseda odborů Škody Auto v Mladé Boleslavi Jaroslav Povšík. Během července se vyrábělo právě především v Kvasinách.

Zdejší šéf odborářů Libor Dvořák k tomu doplnil, že plusových směn mají nejvíce za rok (34) zaměstnanci právě zde: „Nějaký požadavek na odměnu pro pracovníky od nás bude. Co se však týče letní dovolené, která byla zkrácena ze tří neděl na čtrnáct dní, tam už lidé prémii dostali. O ten týden nikdo nepřišel, každý si domluvil individuálně jeho dobrání.“

Po Novém roce se část výroby roomsteru přesune do vrchlabského závodu mladoboleslavské firmy. Od roku 2011 se tedy bude roomster v Kvasinách pouze svářet a lakovat, montovat pak ve Vrchlabí. „Na montáži pracuje kolem dvou set zaměstnanců. Ti lidé o práci nepřijdou, ani se jim nebude měnit smlouva, přejdou plynule na montáž superbu a yetiho,“ upřesnil Dvořák.