Při slavnostním Otevírání lesa v Rychnově nad Kněžnou byli mykologové svými nálezy překvapeni.

 

 


Nezvykle mírná zima, brzké jaro a především sucho a současné horké dny – to podle pěstitelů má vliv na dřívější úrodu. U zemědělských plodin se to projevuje v současné době u ječmene, který běžně dozrává až v polovině července.

Ovocnář Václav Hlaváček z Černíkovic říká, že i jahody si přispíšily a pomalu jejich období končí „V jiných letech vlastně v této době začínají dozrávat nebo zrání kulminuje. Letos s nimi pomalu končíme. Není jich ale tolik, květům uškodily jarní mrazíky,“ řekl. Na druhou stranu slunce a teplo svědčí meruňkám a broskvím. „Už i tady v chladnějších částech můžeme mít dobrou úrodu. Počítám, že začnou dozrávat tak za čtrnáct dní,“ uvedl Hlaváček.
Stejně optimisticky byl naladěn i Václav Matějka z Mykologického klubu v Rychnově: „Při slavnostním víkendovém „Otevírání lesa“ našli naši členové několik zajímavých druhů hub – holubinku namodralou a chromovou, hlívu plicní, muchomůrky růžovky a šedivky a vzácným nálezem byla muchomůrka drsná,“ vypočítal mykolog. Dodal, že se objevil i hřib kovář a hřib koloděj a suchohřib hnědý, tedy pančák či podborovák.

„Nepředpokládali jsme velké nálezy, protože sucho vládne dlouhodobě, ale byli jsme příjemně překvapeni,“ dodal. Celonárodní zábava, která je pro mnohé jiné národy nepochopitelná, tak může díky počasí začít.