Profese, kterou není jednoduché se v dnešní době uživit, ale kterou milují.
Co obnáší, si alespoň z části mohli vyzkoušet ti, kteří se přišli podívat na pětadvacátý ročník oblíbené akce Tavení skla dřevem, která se konala v Deštném v Orlických horách od pátku do neděle.

Nejen děti si vyzkoušely foukat sklo skrze sklářské píšťaly. Byl to pro ně velký zážitek. „Moc se mi líbilo, jak se na konci píšťaly v podstatě z „ničeho" vytvořila koule. Měl jsem trochu strach, jestli se nepopálím, ale pak sklář mě hlídal, radil a pomáhal mi," prozradil jedenáctiletý Martin, který na akci, jež oslavila čtvrt století, přijel s prarodiči z Prahy. Nebyli sami, kdo vážili dlouhou cestu.

Do Deštného se na akci, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků, sjíždí skláři z celé republiky.
„My jsme přijeli z Nového Boru. Tavba skla dřevem je typická pro všechny horské lokality. Kolik má pec stupňů? Momentálně dvanáct set dvacet," řekl Petr Červený, který se podle svých slov sklářství věnuje déle, než chce vzhledem ke svému věku uvádět. K řemeslu přivedl i svého syna. „Mladí lidé se ke sklářství postupně vracejí. Je jich více," prozradil. V minulosti se do učení dávaly stovky mladíků, dnes jsou to jednotky. Mladých však postupně přibývá a neodrazuje je ani to, že tato profese „bolí".

„Popálený a pořezaný jsem skoro pořád, však se sama podívejte," ukazoval Petr Červený svoje ruce. Ruce, které nejen během Svátků skla vytvářejí skleněné výrobky „z ničeho", které rozhodně stojí za obdiv.