V pytlích s odpadem nechal zakladatel skládky také svou adresu.

 

Na skládkách končí různé věci, dokonce i vrak auta.

„Poslední černou skládku jsme objevili u lesa na Budíně. Povedlo se nám také zjistit původce. Nebylo to jednoduché. Museli jsme probrat odpadky v jednotlivých pytlích. Výsledek se ale dostavil. Zakladatelé skládky mezi odpadky nechali i korespondenci, takže jsme nezískali jen jméno, ale hned celou adresu,“ popsal poslední případ z Rychnova n. K. Miloš Friml, velitel Městské policie.

Vyšší pokuty

Strážníci mohou viníkům udělit pokutu. Ale raději takové případy předávají odborům životního prostředí příslušných městských úřadů.
„V naší pravomoci je udělit pokutu do jednoho tisíce korun za skládku. Což pro ty, jež ničí životní prostředí, není částka vysoká a adekvátní trest. Odbor životního prostředí může dávat sankce podstatně vyšší,“ vysvětlil Friml.

Odložený vrak

Rychnovští strážníci také řešili kuriózní případ. Majitel vozu, který odhlásil z evidence, své auto nezlikvidoval, ale odložil v lese. „Vozidlo jsme se chystali odtáhnout a také jsme dlouho marně naháněli majitele. Když byl odtah zajištěný, pár hodin před jeho realizací se majitel ozval a vrak odstranil sám,“ sdělil Friml.

V okolí Kostelce neregistrují výrazné zvýšení skládek. „Při procházce, kdy jsem nebyl ve službě, jsem čistě náhodou objevil černou skládku na odlehlém místě za městem ve směru na Suchou Rybnou. Nyní podnikáme příslušné kroky. Skládku jsme oznámili na odboru životního prostředí,“ prozradil náhodně objevenou skládku velitel strážníků v Kostelci n. O. Petr Černohorský. Pokračoval, že nižší počet zmíněných černých skládek přikládá i sběrnému dvoru. „Tady mohou občané odevzdávat odpad zdarma. Nemají tak potřebu vytvářet pochybné skládky. Často lidé odkládají věci, které chtějí vyhodit, k branám technických služeb. Pracovníkům se to sice nelíbí, ale na druhou stranu je lépe odpad dát sem než ničit skládkou přírodu. Jde o menší zlo,“ uvedl Černohorský.

„Každý rok se objevují černé skládky s příchodem jara a velkými úklidy,“ potvrdil strážník týnišťské Městské policie.

 

U mnohých nelegálních skládek se jen těžko dohledávají viníci. Městské Policii Rychnov nad Kněžnou se ale podařilo po řádném prokontrolování pytlů sodpadky najít dopisy. „Zakladatel skládky se tak prozradil a nechal na sebe i kontakt. Konkrétně na Budíně jsme tak přišli hned na dva viníky. Samozřejmě se hájí tím, že na skládku dali každý jen jeden pytel i se zmíněnou korespondencí. To však nesnižuje jejich vinu. Případ bude řešit Odbor životního prostředí Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou,“ uvedl velitel strážníků Miloš Friml.