VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skládka, nebo oblíbená řeka? Dobrovolníci se znovu poprali s nepořádkem v Orlici

Královéhradecko - Přes tři stovky vodáků koncem dubna vylovily z Tiché a Divoké Orlice okolo čtyř tun odpadků.

3.5.2017
SDÍLEJ:

Čištění koryta řeky Orlice.Foto: Pavel Vonásek

Plasty, igelitky, pneumatiky, kola, ale i lednička či postel. To vše se lidi neostýchají svěřit řece Orlici. Koncem dubna se konalo již podesáté dobrovolnické čistění, které zahrnulo zhruba 70kilometrový úsek jak na Divoké, tak na Tiché Orlici.

Přestože malebné meandry Přírodního parku Orlice lákají každoročně davy vodáků a milovníků přírody, mnozí si z malebných zákoutí dělají bezostyšně skládku. Před čtrnácti dny vylovili dobrovolníci, kterých se sešly více než tři stovky, z Orlice asi čtyři tuny odpadu. To je sice méně než v předešlých letech, nicméně i tak je zřejmé, že řeka rok co rok potřebuje pomoc.

„Nejvíce je znečištěný úsek ve spodní části, kde je proud pomalejší a vytváří ramena a meandry," řekl organizátor akce Jiří Roušavý s tím, že potřebnou podporu poskytuje nejenom tradičně kraj, ale i samosprávy. Finančně na úklid přispívá i Povodí Labe a další soukromé společnosti.

Dlouhodobý problém

„Rostoucí množství komunálního odpadu ve vodních tocích je zřetelnější od doby, kdy se masivně začaly používat jednorázové obaly," uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Buriánová a dodala, že odpadky zdaleka nejsou zavaleny jen břehy Orlice, ale většiny krajských řek a toků.

Preventivních opatření, která by ochránila koryto řeky a jeho okolí před hříšníky, moc není. Pomoci by mohla snad jenom celospolečenská osvěta.

„Správce toku nemá vodní stráž. Větší odpady se na březích nebo v řece objeví většinou pod pláštíkem noci, menší odpady přibývají kvůli nekázni lidí, kteří si pletou vodní tok s odpadkovým košem," dodala Buriánová. A přidala radu. Účinnou prevencí je zapojit děti ze škol do samotného sběru odpadů. Možná z nich pak vyrostou lidé, kterým nebude lhostejný stav přírody.

Autor: Pavel Nedbal

3.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení