Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Skladatel Radim Drejsl byl zavražděn,' říká Sluka

Rychnovsko - Třiaosmdesátiletý skladatel pocházející z Opočna vloni získal cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Složil pro něj i skladbu.

20.2.2012
SDÍLEJ:

Luboš SlukaFoto: Archiv

V roce 2011 se v Dobrušce uskutečnil první ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka. Ten si vytknul za cíl několik myšlenek kromě uvádění špičkových sólistů bude každoročně udělovat Cenu festivalu za přínos regionu v oblasti kultury a také uvádět světové premiéry kompozicí složených na objednávku festivalu. Třiaosmdesátiletý LUBOŠ SLUKA, autor premiérované skladby a současně držitel Ceny festivalu F. L. Věka za rok 2011, se nebál odtajnit i názor na smrt Radima Drejsla.

Vyrůstal jste v Opočně a do Orlických hor jezdíte na chalupu. Jaký vztah máte k tomuto regionu?
Snad každý z nás má rád svůj rodný kraj. Žil jsem v něm do svých 22 let. Stále se tam vracím, miluji ho a mám tu mnoho přátel.

Se kterými osobnostmi jste se tam setkal? Které významné rodáky byste jmenoval?
Setkal jsem se tu prvně s mnohými osobnostmi, které tu žily, či dokonce působily. Měly na mne jistě velký vliv. V hudbě to byl především můj kamarád Radim Drejsl, Václav Marel a Jaroslav Křička, který k nám do Opočna často zajížděl. Poznal jsem tu i mnoho výtvarníků: Miloslava Hégra, Aloise Fišárka, Františka Muziku, Miloše Pošara, Věru Jíčínskou a jejího manžela Prokopa Laichtera, Vojtěcha Sedláčka, sochaře Jiřího Rašku a novoměstského Josefa Marka. Z herců tu byl Rudolf Kudrnáč, Bedřich Kolliner, “letní opočeňák“ Václav Vydra nejstarší, tehdy ředitel Národního divadla v Praze. Poznal jsem u nás i tvůrce Spejbla a Hurvínka Josefa Skupu, s ním se můj tatínek dobře znal. Již v dětství jsem osobně poznal mnoho významných spisovatelů, kteří zejména v letních měsících do Opočna jezdili Egon Hostovský, Ivan Olbracht, František Halas i Eduard Bass. V Dobrušce jsem později poznal Karla Michla…

Jste znám mimo jiné svým názorem na smrt skladatele Radima Drejsla. Oficiálně se uvádí sebevražda. Jak to ale podle vás tehdy bylo?
Smrt Radima Drejsla je opředena mnoha falešnými dohady a nepravdami. S Radimem jsem se znal důvěrně od dětství a on mi nikdy nic netajil. Naopak. Svěřoval se mi s velmi osobními záležitostmi. Znal jsem velmi blízce jeho rodiče, sestru i jeho nejbližší přátele. Velmi milá dívka, kterou si Ráďa měl brzy vzít (už měli oba objednány svatební šaty), byla moje bývalá spolužačka z konzervatoře zpěvačka Marcela Johnová z Trutnova po čase se stala slavnou sólistkou pražského Národního divadla jménem Machotková. Marcela dosud žije a potvrzuje můj názor, podobně jako dobrý přítel Radimův režisér Vojtěch Jasný i několik zbývajících pamětníků, že Radim Drejsl byl zavražděn a sebevraždu nespáchal! Od začátku jsem o tom přesvědčen na sto procent.

Jak na vás působil program prvního ročníku festivalu F. L. Věka? Co byste změnil nebo zlepšil?
Zrod hudebního festivalu v Dobrušce jsem uvítal s velkou radostí a jeho první ročník dopadl, dle mého názoru, opravdu skvěle. Byl prezentován s noblesou a na vysoké úrovni byly výkony všech interpretů, některé byly zcela mimořádné. Zlepšovat lze téměř všecko, ale budu velmi spokojen, jestliže si festival zachová takovou tvář, jakou nám ukázal. Jenom se trochu obávám, aby z něho nevznikl festival staré hudby- bylo jí tam vloni přes 90 procent. Vím, že je velmi krásná a cenná, ale na festivalu by mělo být celé spektrum vážné hudby včetně té současné. Bylo by to mnohem pestřejší a zajímavější. Je z čeho vybírat, ta nabídka je obrovská.

Z rukou senátora Miroslava Antla vám byla předána Cena MHF F. L. Věka za neobyčejný přínos regionu v oblasti kultury. Cenu každoročně uděluje festivalový výbor. Co pro vás znamená?
Udělením ceny festivalu jsem byl mile překvapen a velmi potěšen. I nadále se budu snažit o to, aby kultura v našem regionu vzkvétala.

Festival F. L. Věka si u vás objednal novou skladbu, tematicky spojenou s Dobruškou. Jak jste postupoval a jaká byla atmosféra při premiéře?
Když jsem byl vyzván, abych pro festival F. L. Věka něco zkomponoval, vzpomenul jsem hned na Františka Vladislava Heka skladatele, který byl předlohou literárního i televizního zpracování F. L. Věka. V jeho pastorální mši jsem nalezl pěkné téma, které jsem ve skladbě použil. Nazval jsem ji Meditace na téma a putování F. V. Heka, protože osud tohoto neobyčejného člověka byl skutečně trpký a současně hodný obdivu. Skladba byla zahrána skvěle a posluchači ji vřele ocenili povstáním.

Byl jste dramaturgem Československé televize, šéfredaktorem Pantonu, předsedou Asociace hudebních umělců a vědců atd. Co vás nejvíce ovlivnilo? Co pro vás bylo nejvýznamnější nebo kdybyste mohl, kam byste se chtěl vrátit?
Nebyl jsem vždy rád, čím jsem byl, jak praví básník, ale i ty méně příjemné chvíle v mém životě byly nakonec velmi poučné. Vrátit bych nechtěl nic. Jsem přesvědčen, že Pánbůh řídí všecko dobře. Pochopíme to ale až s větším časovým odstupem.

Je krátce po výměně ministra kultury. Jak na vás působí situace na ministerstvu a v kultuře obecně?
Situaci na ministerstvu kultury neznám. Myslím si ale, že na těchto postech nejvyšších by měli být především pracovníci vysoce odborně vzdělaní a zásadně bez ohledu na to, k jaké partaji patří. K té vysoké odbornosti i vzdělanosti bych ještě požadoval od nich alespoň špetku zdravého selského rozumu. Ministerstvu kultury bych přál především: aby konečně dostalo nejméně procento ze státního rozpočtu (stávající stav cca 0,45% je zcela neudržitelný) a aby byl konečně naplňován zákon o státním fondu kultury.

Z čeho máte největší radost?
Osobně mám radost z toho, že stále žiji a mohu pracovat, mám milou, obětavou ženu, hodného syna a že se mi narodil vnuk. Obecně jsem vždy potěšen, když se něco smysluplného uskuteční.

Jaká další práce vás teď čeká?
Práce mne čeká stále mnoho a podnětů a plánů mám dost. Je ale třeba práci dokončovat a dávat do pořádku. To zabere moc času i sil. Děkuji proto Bohu za každý darovaný den.

Pavel Svoboda

20.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Rybár: „Snad začíná nová série"

Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Kostelec nad Orlicí - Město Kostelec nad Orlicí nabízí nadále občanům v případě zájmu bezplatné zapůjčení domovního kompostéru. V poměrně dostatečném počtu jsou ještě k dispozici kompostéry o objemu 450, 800 a 1050 litrů.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení