Do lyžařských center v Orlických horách mohou zájemci od neděle vyrazit bez aut. První skibus, i když není sníh, vyjede 13. prosince, turisté s ním budou moci cestovat až do 5. dubna příštího roku. Do hor se zájemci dostanou i o víkendech a o svátcích.

Autobusy budou do hor vyrážet za každého počasí. „Skibusy budou jezdit stále, je to tak naplánované v dopravě, nezáleží na sněhových podmínkách. Jedná se o klasické linkové autobusy. Lyže a snowboardy si cestující berou s sebou dovnitř,“ uvedla Ivana Janovcová ze společnosti Audisbus. Její skibusy jezdí několikrát denně do hor a zpátky po čtyřech stanovených trasách. První z nich vede z Rychnova n. K. do Říček v O. h., další startuje v Častolovicích a míří až na Šerlich. Tam se také dostanou lidé z Letohradu při cestě přes Bartošovice v O. h. Poslední trasa začíná v Žamberku a končí v Čenkovicích.
„Zatím nemám auto, takže cesta skibusem mi vyhovuje. Zalyžuji si celý den a pak se nechám zavést domů, je to bez problémů,“ chválí si dopravu Petr Odehnal z Rychnovska.

O víkendech a svátcích lze do Orlických hor vyrazit i z Hradce Králové a z Náchoda. První skibus společnosti Orlobus pojede od 19. prosince z Hradce přes Opočno až na Šerlich. Další dvě trasy do Deštného v O. h. vedou z Náchoda, jedna jede přes Olešnici v O. h., druhá přes Bačetín.

Gabriela Štěrbová