Je sobotní odpoledne a zdá se, že podmínky pro první lyžovačku nové sezony v Olešnici v Orlických horách vyšly na jedničku. Nijak přecpané parkoviště přitom dává tušit, že na sjezdovce žádná "tlačenka" nebude. Malým špuntům, kteří zrovna nenabírají nové zkušenosti na svahu či v lyžařské školičce, zpestřují volné chvilky dva Soptíci, jiní se oddávají pohodové jízdě nebo si v pauze dávají něco pro zahřátí.

"Jsem tu poprvé, s kamarádem. Jsem z Ukrajiny, ale pracuju tady, přijel jsem z Hradce Králové. Už jsem na lyžích dlouho nejezdil, asi patnáct roků, ale je to tu fajn," pochvaluje si Vladimir Tokar.

První lyžovačka v Olešnici a Deštném v Orlických horách | Video: Deník/Jana Kotalová

Snowboard vytáhla na zdejší svah Veronika z Rychnova nad Kněžnou. "Jezdíme sem pravidelně, s malou asi třetí rok. Je to pro děcka univerzální sjezdovka a super," svěřuje se.

Modrá sjezdovka není nikterak náročná, a tak právě rodiny s dětmi tady bývají nejčastějšími návštěvníky. "Jezdíme docela i do Deštného, ale tam dneska bude kupa lidí, takže jsme přijeli sem," vysvětluje Veronika.

Investovali do zasněžování

I rodinný Skiareál Olešnice v Orlických horách musel přistoupit podobně jako jiná střediska v důsledku rostoucích cen energií k asi desetiprocentnímu zdražení.

Kde si už v Orlických horách zalyžujete:

Skiareál Šerlišský Mlýn
Skicentrum Deštné v Orlických horách
Skiareál Olešnice v Orlických horách
Ski centrum Říčky
Ski areál Čenkovice - Buková hora
Sportareál České Petrovice

Investovalo se tady do zlepšení podmínek pro lyžování. "Rozšířili jsme systém umělého zasněžování, jinak s nějakými většími novinkami čekáme na další sezonu," prozrazuje jednatel společnosti provozující areál Marek Feuermann.

Jak je spokojený s návštěvností v první den zahájení provozu? "Čekali jsme, že asi bude trochu víc lidí, ale na druhou stranu je teď poslední víkend před vánočními svátky, takže si myslím, že si to spousta lidí nechává na později. Uvidíme," dodává.

Jako vůbec první v Orlických horách odstartoval sezonu už 2. prosince Skiareál Šerlišský Mlýn. Ve čtvrtek 15. prosince se přidaly Říčky, kde se o víkendu už lyžaři proháněli na všech sjezdovkách, a v sobotu přivítala první návštěvníky další střediska - Ski areál Čenkovice - Buková hora, Sportareál České Petrovice a Skicentrum Deštné v Orlických horách.

Modrá je dobrá

Rovněž v Deštném se hodně investovalo do modernizace zasněžovacího systému a nabídka služeb v občerstvení se v této sezoně rozšiřuje o nový Food Truck od Amenity v areálu Marta I.

O prvním víkendu provozu se návštěvníci mohli projet zatím jen po modré sjezdovce a nechat se vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou v areálu Marta II. Ale i přes očekávání ani tady se nakonec žádný velký nával nekonal, rodiče s dětmi si v hojném počtu ve vyhrazené části užívali i jízdu na saních, pekáčích a všem, co jelo.

Aktuální informace o úpravě
tratí pro běžkaře najdete na:

https://www.destne.info/#/bezecketrate

"Jsme z Brna a do Orlických hor jezdíme každý rok. Na Deštném se nám líbí to okolí a příroda. A dnes tady bylo málo lidí, takže to bylo super," shrnuje první den lyžování v Deštném Lubomír Janko.

Další zdejší sjezdovky se ještě připravují a zasněžují. Stejně jako například ve Zdobnici či Sedloňově. Ještě před zahájením víkendu přitom rolby stačily upravit i pěknou řádku kilometrů běžeckých tratí, ať už v blízkém či širším okolí Říček a Deštného. Několik nedočkavých běžkařů se však snažilo prorazit stopu také ve Ski aréně v Orlickém Záhoří, kam rolby kvůli nedostatečné vrstvě sněhu ještě vyjet nemohly. A milovníci běžeckého lyžování se proháněli i po pláních.