Kolem dvaceti závodníků na takzvaných jasankách a ve stylovém oblečení se o víkendu prohánělo na olešnické sjezdovce Kačenka. Potřebné sportovní vybavení získávají milovníci historického lyžování po předcích či si je nechávají vyrobit na míru.

Druhý ročník závodu se uskutečnil v sobotu v Olešnici v Orlických horách. Ani občasné deštivé počasí nepokazilo účastníkům zábavný den.

Kačenčinu ski zahájili slalomem

Po ranním tréninku a prohlídce tratě byl zahájen dvoukolový slalom v několika kategoriích. Dle pravidel se závodníci mohli postavit na startovní čáru pouze na dřevěných lyžích bez bezpečnostních prvků a v oblečení adekvátní době, jenž odpovídá počátku vzniku tohoto sportu v Česku. Organizátoři akceptovali také pouze koženou obuv. Lyže musely splnit i další podmínky, a sice dřevěné hrany a vázání, které dovolí zvednutí paty minimálně pět centimetrů nad podložku.

Staré lyže, které během soboty přítomní diváci obdivovali, mají svoji určitou historickou hodnotu, avšak mohou být při lyžování nebezpečné. „Letité lyže by mohly při jízdě prasknout,“ informoval jeden ze soutěžících, který přijel až z Vraného nad Vltavou.

V takovém případě je jistější volbou si „čertovská prkénka“ nechat vyrobit na zakázku. „Výroba jasanových lyží trvá individuálně, ale dají se udělat i za jeden den,“ řekl jejich tvůrce Zdeněk Fryml.

Jasanové dřevo

„Finančně nákladný je zejména kvalitní materiál, a tak se jejich cena pohybuje od pěti tisíc korun,“ prozradil Fryml, který mimo jiné vytvořil také unikátní jasanové dvojlyže, které byly v Olešnici rovněž k vidění. Jasanové dřevo dle Frymla vyniká pružností, ohebností a především svou tvrdostí, a proto je k výrobě lyží nejvhodnější. Obtížně se shánějí také odpovídající kožené boty.

Veselou podívanou na svahu přerušil napjatě očekávaný příjezd vládců Orlických hor a Krkonoš, tedy Kačenky s Krakonošem a jejich družiny. Ti se přijeli tradičně rozloučit s paní Zimou. Spanilou jízdu s nimi absolvovali lyžníci a další masky včetně dětí.

Další soutěžní disciplínou byly skoky na lyžích, poté následovalo slavnostní vyhlášení vítězů a samozřejmě posezení a zábava v prostorách chaty Juráška až do ranních hodin.

„Přestože nám počasí v odpoledních hodinách příliš nepřálo, loučení se zimní sezonou proběhlo skvěle,“ řekl jeden z organizátorů Michal Martinek a nezapomněl zmínit přípravu Mistrovství České republiky v historickém lyžování, které se na sjezdovce Kačenka uskuteční v lednu příštího roku.