„Orlické hory a jejich podhůří jsou skvělým místem pro cykloturistiku a místní samosprávy jsou si toho dobře vědomy. Síť cyklostezek postupně houstne a je potřeba koordinovat jednotlivé záměry na stavbu nových úseků tak, aby na sebe navazovaly. Jsme připraveni pomoci všemi možnými prostředky k tomu, aby se Královéhradecký a Pardubický kraj propojily řádnou cyklostezkou,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Adam Valenta po jednání v Častolovicích.

Jednou z uvažovaných možností je cyklostezka vedoucí z Potštejna do Ústí nad Orlicí přes Libchavy a Sopotnici. Problém ovšem představuje silnice I/14, kterou by trasa pro cyklisty musela složitě překračovat. A lze také předpokládat komplikace v souvislosti s výkupy pozemků.

Varhany v Olešnici v Orlických horách..
Varhany, tento jedinečný odkaz našich předků prostě za záchranu stojí!

„Alternativním řešením se jeví propojení Chocně a Týniště nad Orlicí. Cyklostezka by vedla údolím Tiché Orlice, takže by cyklisté nemuseli překonávat velká převýšení. O této variantě budeme nadále jednat, protože spojení našeho kraje s Pardubickým přes Sopotnici se jeví jako velmi neschůdné. Jednání budou pokračovat, ale myslím si, že základní obrysy problémů jsme si již vyjasnili,“ doplnil radní Valenta.

Královéhradecký kraj už sedmým rokem pravidelně přispívá milionové částky na přípravu a následnou výstavbu dálkových cyklotras a hodlá v tom pokračovat. Během pěti let rozdělil na dotacích téměř 66 milionů korun. V roce 2021 se jednalo o částku ve výši 16,5 milionu korun, s obdobnou alokací se počítá i v roce 2022.