Pedál k podlaze a snaha každého předjet. To je styl kaskadérů
Proč dochází na silnici mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí k tolika nehodám?

Kritický úsek vede lesem, kde se střídá světlo a šero, komunikace bývají vlhké, v zimě se na nich drží námraza.

Rychlá jízda –  Ta je velice častým prohřeškem řidičů, díky němuž dochází  k nehodám. Silnice je frekventovaná a řidiči po ní nejezdí tak, jak mají. Pokud je povrch komunikace kluzký, mohou dostat smyk. K tomu ale může dojít i za sucha, na tomto lesním úseku je spousta zatáček, které ve vysoké rychlosti mohou řidiče vynést tak, že skončí v blízkém lese a narazí do stromu.

Nepovolené předjíždění–  Téměř po celém úseku mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí je plná čára. Lidé to ale nerespektují, tato čára jim nic neříká a nadále předjíždějí. Jsou zde časté horizonty, silnice je tak nepřehledná. V tuto chvíli může dojít k čelnímu střetu s protijedoucím vozidlem.

Způsob jízdy – Mnohdy dojde  k tomu, že řidič nedává pozor na řízení, nesleduje jízdu. Telefonuje, popřípadě  něco hledá v tašce.

Nedodržování předpisů- Řidiči nedodržují pravidla silničního provozu, nerespektují dopravní značení, které na silnici číslo 11 bylo posíleno. Ani to některé nezastaví.
Nepozornost, oslnění, agresivní chování za volantem, únavu a další faktory není policie  schopna ovlivnit.

Alkohol a jiné omamné látky nebyly ani jednou příčinou dosavadních nehod na silnici první třídy. Jejich přítomnost nebyla prokázána.
Frekventovanost –  I ta mohla být jednou z příčin dopravních nehod. Silnice mezi Vamberkem a Rybnou je hlavním tahem z Prahy až do Ostravy, proto zde projíždí obrovské množství aut. Provoz je velmi hustý. Tato spojnice pojme průměrně za 24 hodin osm tisíc aut.

Jedná se o silnici první třídy číslo 11, která je hlavním tahem z Hradce Králové na Ostravu.

Tato komunikace je však  nejnebezpečnější mezi obcemi Vamberk a Rybná nad Zdobnicí.
Lesní šero může často klamat
Jedná se totiž o úsek, kde je kvůli všudypřítomnému lesnímu porostu velice špatná viditelnost .

Jsou tu velká převýšení, je zde mnoho nepřehledných míst. V zimě to v těchto místech hodně namrzá, vozovka je kluzká.

Řidiči, kteří tu projíždějí, by na toto měli myslet především. Bohužel se to mnohdy nestává.
Za většinou nehod stojí nekázeň
„Hlavním důvodem nehod na silnici číslo 11 je nekázeň řidičů. Některým totiž stále předpisy nic neříkají, předjíždějí, když nemají,  nedodržují povolenou rychlost. Skoro po celém úseku vede plná čára, tu ale absolutně nerespektují. Aby se tato situace zcela vyřešila, nemohli bychom sem takové řidiče vůbec pouštět," sděluje tisková mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

StatistikySilnice č. I/11 Vamberk – Rybná

Rok 2010
celkem 12 dopravních nehod
jeden mrtvý

Rok 2011
nejkritičtější
nejvíce dopravních nehod za   posledních pět let
celkem 13 dopravních nehod
zemřeli 4 lidé

Rok 2012
celkem 10 dopravních nehod
jeden mrtvý

Rok 2013
podstatné zlepšení
7 dopravních nehod
nedošlo k žádnému smrtelnému zranění

Rok 2014
za tuto doposud krátkou dobu zde naštěstí nedošlo k žádné dopravní nehodě

Dodává, že už zde bylo v předešlých letech nainstalováno několik výstražných značek a také vodorovných značení. Tím se situace velmi zlepšila. Je ovšem jasné, že pokud budou řidiči bezohlední, žádná značka je nezastaví.

Statistiky ukazují situaci jasně. Nejkritičtější dobou byl rok 2011, v tomto období zde bylo nejvíce dopravních nehod.

Číslo se vyhouplo na třináct nehod ročně, při kterých  zahynuli celkem čtyři lidé. V loňském roce 2013 bylo nehod už o téměř polovinu méně, a to sedm. K žádnému úmrtí tu nedošlo.
Značky pomohly
To dokazuje, že nové dopravní značení a další úpravy komunikace situaci opravdu o dost zlepšily.

Přesto by se jízda mezi Vamberkem a Rybnou neměla nijak podceňovat.

Policie se také snaží mít tuto část silnice první třídy neustále pod kontrolou.
„Pravidelně tam jezdí dopravní hlídky s civilním autem, zaměřují se na řidiče a na jejich eventuální dopravní prohřešky.

Sledují způsob jízdy a předjíždění v úsecích, kde je to zakázáno," dodává Alena Kacálková, tisková mluvčí rychnovské policie.

Dle jejích slov je však velkým problémem, že kvůli nepřehledným úsekům zde mohou auta těžko zastavovat, aby jim mohli provést následnou kontrolu.
I přesto, že se zde situace zlepšila, neměla by se úplně podceňovat.

Stále ale existují řidiči, kteří si toto plně uvědomují.
„Silnice mezi Vamberkem a Rybnou je velmi nebezpečná. Je to úsek vedoucí lesem a musím říct, že když tudy projíždím, přestože je to rovný úsek, vždy raději sundám nohu z plynu. V zimě bývá tento úsek promrzlý a silnice zrádná, v létě se tady zase láme světlo a stíny. Myslím si, že by nebylo od věci ji rozšířit a opatřit svodidly. Pouhé značky nic neřeší," dodává svůj názor Pavel Svoboda, který tudy jezdí téměř každý den.

Nejčastěji tu dochází k čelním střetům  nebo nárazu do stran  obrubníku. Kvůli vysoké rychlosti se také mnohokrát stalo, že auto vylétlo ze silnice a narazilo například do stromu.