Stav komunikací v regionu je monitorován a zpracován oddělením pro technické věci královéhradecké Správy a údržby silnic (SÚS). Ředitel prozu rychnovské pobočky SÚS Michal Novotný tvrdí, že situace na Rychnovsku je určitě lepší než celorepublikový průměr.

Peníze na jedničky

„Obecně lze říci, že silnice první třídy, které patří státu, na tom jsou dobře a to i díky stále se rozvíjející se kvasinské automobilce, protože jsou peníze na jejich opravu. Svědčí o tom i fakt, že nedávno byl poležený nový koberec na silnici I/14 ve směru z Rychnova na Solnici, ale i dál na Ještětice,“ reagoval na dotaz Michal Novotný.

Větší problémy však SÚS eviduje na silnicích druhé a třetí třídy, které spravuje pro Krajský úřad Hradec Králové. „Jde hlavně o vytížené komunikace. Například silnice 3055 vedoucí z Borohrádku kolem pily je v dezolátním stavu. Odklání se na ni totiž nákladní doprava z hlavního tahu I/36, který je neprůjezdný kvůli viaduktu. Ta by se měla dočkat rekonstrukce ještě letos,“ prozradil Novotný jeden z úseků a připomněl i silnici 3193, která vede z Rychnova nad Kněžnou do Dlouhé Vsi či komunikaci 3191, vedoucí kolem lomu z Javornice do Rychnova. „Je toho samozřejmě více a víme o tom. Seznam podobných komunikací v dezolátním stavu je zapsán v tzv. bílé knize a jsou potom upřednostňovány k rekonstrukci,“ doplnil Novotný.

Velké investice

Vedoucí provozu rychnovského provozu Správy a údržby silnic, ale tvrdí, že situace v regionu je určitě lepší, než na jiných místech v ČR. „Nesmíme zapomenout na komplexní rekonstrukci silnice Rychnov n. K. – Rokytnice v O. h. – Bartošovice – Šerlich. Je nová i komunikace Čestice – Týniště n. O. a další,“ připomněl Novotný velké investice na Rychnovsku.

Jaké máme komunikace?

Josef Ježek, poslanec, Sedloňov

Silnice první třídy jsou v uspokojivém stavu, ale dvojky a trojky nikoliv. Poznávám to denně, protože pocházím z hor a jezdím po nich pravidelně. Něco se opravilo po povodních, ale není toho moc.

Václava Domšová, senátorka, Deštné v O. h.

Je u nás určitě znát příliv evropských peněz a to je dobře. Například silnice z Rychnova na Rokytnici je toho důkazem. Ale na druhou stranu je pravda, že zde máme úseky, které jsou pro ostudu.

KLIKNĚTE NA GRAFIKU PRO ZVĚTŠENÍ