Stav silnic na Rychnovsku


Uzavřené úseky v Týništi nad Orlicí a v Sedloňově v Orlických horách jsou již zprůjezdněny.


Silnice I. třídy:
rozbředlý sníh po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností, silné sněžení, dohlednost snížena vlivem srážek.

Silnice II. + III. třídy:
vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností, silné sněžení, dohlednost snížená.

V horských oblastech pokrývá zledovatělou vrstvu nový sníh, stále sněží, fouká vítr, je špatná viditelnost, trvá možnost tvorby jazyků a závějí, teploty 0 až -3 stupně Celsia.

Silnice v regionu jsou sjízdné pouze s maximální opatrností a zimní výbavou.

Správa údržby silnic královéhradeckého kraje Rychnov nad Kněžnou vyhlásila od pátku na Rychnovsku kalamitní stav. „V sobotu musely být uzavřeny silnice Úhor Sedloňov a Sedloňov – Polom,“ vyjádřil se Miloš Doležal za Cestmistrovství Rychnov nad Kněžnou. „Chemicky udržované cesty 1. tříd v nižších polohách jsou místy s projetými kolejemi, na úsecích širších vozovek kolem Týniště nad Orlicí jsou zbytky rozbředlého sněhu a na vozovkách 2. a 3. tříd v horských oblastech je vrstva sněhu od pěti do deseti centimetrů. Vlivem silného nárazového větru se tvořily sněhové jazyky,“ konkretizoval Doležal.

Právě na horách pocítili lidé následky sněhové kalamity nejvíce – nejhorší situace byla v Říčkách v OH a v Rokytnici. „V sobotu do deseti hodin dopoledne se ještě pomalu nedalo vyjít ani z domu, jaký byl vítr,“ popsala víkendové dopoledne obyvatelka Rokytnice v Orlických horách, která měla starost především o to, jak se dostat včas do práce. Zatímco v nižších polohách sníh napadl rovnoměrně, na horách byly na mnohých místech nafoukané vysoké závěje a jinde holá země. „Vítr z pátku na sobotu shazoval popelnice a sníh se za vozem s radlicí opět vracel na silnici,“ pokračovala Rokytničanka.

V plném nasazení fungovali jak pracovníci cestmistrovství, tak hasiči. Ty zaměstnaly dopravní nehody, při kterých bylo třeba vyprošťovat vozidla zapadlá do příkopů, a také popadané kmeny stromů, které znemožńovaly provoz.

Pokud nedojde k prudkému zhoršení počasí, silničáři ukončí kalamitní stav zítra dopoledne. „Práce na odstraňování všech potíží jsou však stále v plném proudu. V akci máme po celém kraji více než 100 sypačů, 73 traktorů s radlicemi, více než 46 nakladačů, asi šest fréz a další těžkou techniku,“ řekl výrobní náměstek ředitele Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Petr Zima. (ira, zen)