Sjízdnost silnic v regionu je v současné době bez výraznějších komplikací, ovšem zejména ve vyšších polohách by řidiči i nadále měli dbát zvýšené opatrnosti. První vydatný příděl sněhu má celá republika za sebou, ale očekává se další, a proto jsou silničáři na Rychnovsku nadále ve střehu.

Jazyky na horách

Sněhové vločky padaly na komunikace i včera, sypače proto znovu vyrazily do terénu. „Ráno jsem mluvil s dispečerem, všechna auta byla vyjetá a vše je v pořádku,“ uvedl Michal Novotný, vedoucí rychnovské oblasti Správy a údržby silnic. Informace upřesnil vedoucí cestmistrovství v Rychnově nad Kněžnou Miloš Doležal: „Žádná omezení v současné době nejsou. Jen na horách se tvoří sněhové jazyky, ale není to tak hrozné, silnice jsou tam inertně udržované.“ Podle jeho slov jsou silnice I. třídy holé a mokré po chemickém posypu, na silnicích II. třídy leží rozbředlý sníh do tří centimetrů, ani na nich však sypače nezahálely.

V současné době na řidiče nikde nečíhá vyložené nebezpečí v podobě silně namrzlé nebo zasněžené vozovky, je však nutné počítat s tím, že situace se může kdykoliv změnit. „Všechny sypače mají v takových případech dané úseky a jezdí svoje trasy podle plánu. Počítá se i s tím, že by jich víc vyjelo na místo lokálního výskytu srážek,“ přiblížil běžný zimní proces Miloš Doležal.

V nižších polohách vládla prozatím klidná situace, ovšem meteorologové od čtvrtka vyhlíželi další mrazy a sněžení, což může stav komunikací rychle změnit. Na to jsou silničáři připraveni. „Je to dané nastavením systému. Jsou nepřetržité služby, navíc po vyjetí jsou i určitá pravidla. Prakticky ve všech oblastech by sypače měly být nejpozději do dvou hodin. Vše má pevný řád, ale když je sněhu moc, dění se může změnit,“ informoval Miloš Doležal.
Vedoucí rychnovského cestmistrovství doplnil, že zatímco situace například v okresním městě se může zdát klidná, na horách se projevuje silný vítr, z čehož se mohou tvořit právě sněhové jazyky.

Minimum problémů

Stav silnic se v okrese dotýká i dopravních společností. Citlivý je především pro řidiče autobusů v regionu. „Dosud nebyly problémy, akorát mezi Skuhrovem a Deštným nebo Ličnem a Voděrady jsme měli určité potíže. Ale věřím, že situace byla výjimečná, protože sníh, který tál, přes noc zmrzl a k tomu nasněžilo znovu,“ sdělil včera Jiří Vymětal, vedoucí dopravy společnosti Audis Bus.

Autobusy tedy zatím jezdí bez výraznějších problémů, přesto v uplynulých dnech byly zaznamenány i dramatičtější chvíle.

„Už nám to vázlo třeba poblíž křižovatky nazývané U Tří lotrů, tam jsme párkrát měli zpoždění nebo jsme dál nezajeli. Silnice na Uhřínov je totiž otevřená, takže když fouká vítr, může být znovu zavátá, i když tam půl hodiny před tím projede údržba,“ líčil Vymětal. Potíže mají šoféři také na zastávkách. „Že je na nich sníh, když po silnici projede pluh, s tím se setkáváme pořád. Ale zase po silničářích nemůžeme chtít všechno.“

Ve společnosti si zároveň uvědomují, že zimní období zatím zvládají, ale že situace na komunikacích se může znenadání zhoršit. „Všechny autobusy máme obuté zimními pneumatikami, víc pro to udělat nemůžeme. Když bude mít zima normální průběh, bude to bez problémů. Ale v případě nějaké velké kalamity by to samozřejmě bylo obtížnější,“ doplnil vedoucí dopravy společnosti Audis Bus v Rychnově nad Kněžnou Jiří Vymětal.