Společenská místnost obce Mokré v sobotní odpoledne ožila množstvím gratulantů. Bylo totiž co oslavovat. V těchto dnech totiž uplynulo už 65 let od chvíle, kdy si Jarmila a Bedřich Bláhovi řekli své ano.

Nejraději vzpomínají na začátky svého vztahu, kdy vyráželi na vycházky do přírody. Společné roky pak prožili na řadě míst až konečně zakotvili v Mokrém, odkud Jarmila Bláhová pochází. Dnes již tráví většinu času doma, ale stále se snaží žít aktivně. „Ještě vloni na podzim jsem sklízel vlastní zeleninu v našem skleníku,“ líčil Bedřich Bláha.

Ne všechno je ale v životě tak ideální. Manželství poznamenal fakt, že nemohli mít vlastní děti. Vyřešila to adopce dcery Naďy a tohoto rozhodnutí nemuseli nikdy litovat. Díky němu se totiž mohli radovat z narození vnuka a v později i dvou pravnuček. Ti všichni a další příbuzní jim tak mohli v sobotu pogratulovat k úctyhodnému výročí.

Spolu se seznámili ve válečných letech. „Projížděl jsem přes Opočno a zrovna vyhlásili letecký poplach. Zastavil jsem Jarmile a odjeli jsme se schovat za město,“ popsal Bedřich Bláha okolnosti jejich seznámení.

Po dvouleté známosti se v roce 1947 vzali. Každého napadne, že musejí znát nějaký recept na dlouhověké manželství.

„To hlavní je myšlenka, že chcete všem kolem sebe rozdávat dobro. Člověku se to pak vrátí,“ říká Bedřich Bláha.

„Celým životem nás provází láska a skoro nikdy jsme se nehádali,“ doplnila manželka Jarmila.

V Mokrém to byla v krátkém čase další oslava manželského jubilea a vedení obce ani nyní nechybělo mezi gratulanty.

„Je to asi šťastná souhra náhod, ale hlavně to bude tím, že manželé Bláhovi nebo Žďárští se seznamovali v jiné době než je ta dnešní. Jinak si ale myslím, že v naší obci se lidem žije dobře,“ uvedla starostka obce Blanka Kučerová. Ta se spolu s místní knihovnicí Dagmar Honsnejmanovou podílela na přípravách oslavy.

Jak se seznámili

Bedřich Bláha pochází z nedalekého Kláštera nad Dědinou. Jeho manželka z Mokrého. Seznámili se v časech druhé světové války. Bedřich Bláha jel tehdy z Dobrušky domů. Když projížděl přes Opočno, byl právě vyhlášen letecký poplach. Zastavil Jarmile, která byla zrovna na ulici, a společně se odjeli ukrýt za město. Jejich známost pak trvala ještě asi dva roky než se v únoru 1947 vzali. Život prožili na řadě míst na Rychnovsku i v Hradci Králové. Na důchod se přestěhovali do rodného domu Jarmily Bláhové v Mokrém.