VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociálním zařízením v hradeckém kraji chybí peníze na rozvoj

KRÁLOVÉHRADECKO - Peníze, se kterými hospodaří sociální zařízení v Královéhradeckém kraji, stačí pouze na udržení jejich základních funkcí a neumožňují další potřebný rozvoj služeb pro klienty a jejich vybavení.

22.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Přestože se některé organizace v regionu potýkají po zavedení nového systému sociálních služeb s potížemi s financováním, žádná zatím svou činnost neukončila. Zvýšený nápor práce, který systém přinesl, zvládají také jednotlivé městské úřady.

"Peníze, které dává stát na zajištění všech služeb samozřejmě nestačí, další peníze uvolňuje kraj i jednotlivé obce, ročně se v kraji bude jednat o přibližně miliardu korun," řekl vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Martin Scháněl. Dodal, že by bylo potřeba získat ročně desítky milionů korun navíc. "Za současné situace je obtížné rozšiřovat nabídku služeb, zvyšovat počet zaměstnanců či zajišťovat nové vybavení sociálních zařízení," řekl.

Podle něj zavedení příspěvku na péči způsobilo komplikace především terénním službám, které od klientů dostávají malé částky, naopak domovy důchodců, ve kterých jsou lidé umístěni dlouhodobě, získávají od klientů celý příspěvek na péči. Například v Domově důchodců v Albrechticích nad Orlicí na Rychnovsku zavedení nového systému sociálních služeb nezpůsobilo vážnější komplikace. "Příspěvek na péči klienti převádí na nás, nesetkali jsme s žádným větším výpadkem způsobeným vyřizováním žádostí o příspěvek a změnou systému," řek ředitel domova Karel Vacek. V albrechtickém domově je téměř šest desítek lůžek, příspěvek na péči může dosahovat až čtvrtiny ročního rozpočtu domova.

Zavedení nového systému sociálních služeb přineslo na začátku roku potíže městským úřadům. "Zpočátku s vyplácením byly potíže, nyní se situace stabilizuje, daří se nám vyřizovat žádosti v zákonných lhůtách," řekl vedoucí sociální odboru náchodské radnice Pavel Schuma. Na Náchodsku měsíčně zažádá o příspěvek na péči přibližně 40 lidí, jeho vyřízení trvá zhruba tři měsíce, žádost musí posoudit lékař úřadu práce.

Například vedoucí odboru sociálních věcí jičínské radnice Rostislav Vodák ale řekl, že s vyplácením příspěvků nemají od poloviny února problémy. "Příspěvek na péči vyplácíme přibližně 1500 klientům, nyní již provádíme kontroly jeho využití, bez problémů zvládáme také nové posouzení žádostí a vyřízení," řekl Vodák.

Podle Scháněla jsou v kraji jednotlivci, kteří se dosud příspěvku na péči nedočkali. "V některých případech byla podána odvolání proti rozhodnutí, což přidělení zdrželo, problém je také v nedostatku posudkových lékařů úřadů práce, kterým výrazně přibylo práce," řekl Scháněl. V Královéhradeckém kraji funguje přibližně pět desítek sociálních zařízení, polovinu z nich spravuje kraj. V zařízeních, která slouží také pro seniory, je nyní podle Scháněla přes 2500 lidí.

Systém sociálních služeb se změnil od letošního ledna. Příspěvek na péči dostávají postižení a senioři přímo, sami si za něj mají hradit pobyt v ústavu, pečovatelku či opatrování rodinou. Potřební získávají měsíčně od 2000 do 11.000 korun podle své závislosti na pomoci.

22.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení