"Každý den koukat do stropu nebo na televizi, kde ve zprávách "jede" pořád to samé, to nejde. Klienti to vnímají a jsou pak rádi za jakoukoli aktivitu. A tak jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek, když obejdu pokoje a řeknu, že se jde loupat česnek, většinou se k této činnosti sejde ta samá "česneková parta" a někdy se k nim přidá i někdo další. Senioři jsou i rádi, že takto mohou pomoci kuchyni. Za jedno česnekování naloupou skoro plný lavor, Pak si uděláme třeba topinky a pustíme si rádio, abychom nějak využili dopoledne," říká zaměstnankyně Senior centra v Přepychách Lucie Vančíková.

Trojice lvic, narozených 5. července, konečně s matkou Khalilou opustila zázemí pavilonu lvů. Pravidelně již vycházejí do vnitřní expozice i na venkovní dvorky. Do výběhu Lvího safari se lvíčata podívají až v příští sezoně.
FOTO: Dvouměsíční lví trojčata už skotačí na dvorku. Rychle přibývají na váze

A jsou prý i dobrovolníci, které česnekování baví natolik, že jím vyplňují volný čas i mimo tradiční čtvrtky. Úterky zas patří výtvarné činnosti a středy cvičení.

Senior centrum v Přepychách se stará o 106 klientů. Týdny odloučení od blízkých, které tu naposledy od konce července kvůli zákazu návštěv zažívali, pro ně nebyly lehké. "Ale chápou, že k tomuto opatření se přistoupilo proto, aby byli chránění. Není to pro ně jednoduché, také by svoji rodinu rádi viděli," říká Lucie Vančíková.

Jak podotýká, pro seniory je opětovný kontakt s blízkými i vzhledem k dlouhé době odloučení, velmi důležitý. Také proto sem návštěvy od pondělí 14. září znovu mohou.

"Budou však platit přísná opatření. Návštěvy se musí hlásit dopředu na telefonu, aby se nám nestalo, že se na patře sejde dvacet lidí. Když bude pak hezky a lidé na to budou fyzicky zdatní, budeme spíš upřednostňovat, aby si sedli ven do altánku. Na pokojích budou muset mít nasazené roušky, všechno se bude dezinfikovat a budeme to muset hlídat. Už jsme měli rozvolněné návštěvy. Ale právě kvůli tomu, že lidé pravidla porušovali - přišli na pokoj, hned si začali sundávat roušku a líbat se s babičkou, tak to nešlo. Doufáme, že je budou dodržovat, abychom domov zas nemuseli zavřít," dodává Lucie Vančíková.

Kandidáti na Hejtmana Královéhradeckého kraje
Lídři do krajských voleb odkryli své karty