Základní kámen ke stavbě prvního domu pro sociální bydlení byl poklepán a může se začít stavět. V nových nízkoenergetických bytech však nebude moci bydlet každý. Pouze osoby starší sedmdesáti let a lidé s tělesným handicapem.

„Těmto je budeme nabízet k užívání, protože takových lidí je poměrně dost, a to nejen v Borohrádku, ale i v jeho okolí. Pakliže se kapacita osmi bytových jednotek naplní, pustíme se ještě do výstavby druhého domu," řekl starosta města Milan Maček, podle něhož by to mohlo být v tom příštím nebo přespříštím roce.

První bytový dům by měl mít už na jaře kolaudaci a první obyvatelé by se do něj mohli stěhovat už příští září.

„Pro starší lidi to bude velice výhodné. Budou tam mít bezbariérové přístupy, navíc je to v centru města a orientované tak, aby to bylo blízko do zdravotního střediska, na nákupy, na autobusovou zastávku a podobně. Aby měli všechno, co potřebují, co možná nejblíže," vysvětlil starosta s tím, že dům staví ve spolupráci s Borohrádkem developerská firma. Až bude bytovka hotová, předá ji městu. Tak je to nastavené v dotačním titulu.

Město potom firmě zaplatí část oproštěnou o dotaci. „Dá se říci, že by se nám investice měla do deseti let vrátit. Po dvaceti letech, jak je to nastavené v dotačních podmínkách, jsou pak byty volné k jakémukoliv užití.  Byty se budou moci pronajmout třeba i mladým rodinám nebo podle potřeby," dodal starosta s tím, že dům se postaví ze jedenáct milionů korun. Nájemné bude vycházet z celkových nákladů, prozatímní nástřel je kolem tří tisíc šest seti korun.

„Kromě domova důchodců ve městě nemáme žádné ubytování pro seniory, takže nové byty byly zapotřebí. Zatím však nevíme, jestli budeme lidem poskytovat nějakou péči. Ještě je brzy, teprve se začalo stavět," uvedla Dagmar Špinarová z matriky.

Vizualizace stavby nových sociálních bytů v Borohrádku