Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bitva o Senát: rozhodnout můžete do druhé odpolední

Rychnovsko - /AKTUALIZOVÁNO/ Úderem páteční 14. hodiny se na Rychnovsku otevřely volební místnosti pro druhé kolo volby do Senátu parlamentu České republiky. O senátorské křeslo se na Rychnovsku popere Miroslav Antl a Václava Domšová. ►►► Chystáte se k volbám? Vyjádřete svůj názor v anketě, případně v diskuzi pod článkem!

25.10.2008
SDÍLEJ:

2. Kolo senátních voleb. Vyhraje Václava Domšová (SNK ED), nebo Miroslav Antl (ČSSD) ?Foto: DENÍK

V celkem 239 volebních okrscích mohou občané volit v pátek od 14 do 22 hodin. V sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Potřebnou obálku a hlasovací lístky obdrží všichni přímo ve svém volebním okrsku. K volbě stačí přijít pouze s občanským průkazem.

Z prvního kola volby do Senátu ČR postoupi Miroslav Antl a Václava Domšová.

Výsledky I. kola

Antl Miroslav 43.83%

Domšová Václava 18.96%

------------------------------

Volební účast v I. kole byla 41.33%

Senátní volby: Zvolte svého favorita!

Kdo s koho? Miroslav Antl nebo Václava Domšová? To je otázka, kterou musí v druhém kole senátních voleb rozlousknout voliči z volebního okrsku Rychnov nad Kněžnou, kam spadá i několik obcí na Pardubicku. Šanci zvolit si svého favorita do Senátu mají v pátek od 14 do 22 a od v sobotu od 8 do 14 hodin. Kdo nakonec bude úspěšnější? Kandidát sociální demokracie či současná senátorka, která „kope“ za Sdružení nezávislých kandidátů a Evropských demokratů?

Jít či nejít k volbám?

„Myslím, že senátorské křeslo nakonec urve Antl. Lidé ho znají z televize, tak se k němu asi přikloní,“ myslí si osmadvacetiletý student politologie Jiří K., který prý ale sám paradoxně volit nepůjde.

„Minulý týden jsem samozřejmě volit byl, ale můj kandidát bohužel neuspěl  tak, jak bych očekával a nepostoupil do druhého kola. Mezi oběma současnými adepty na post senátora bych si asi nedovedl vybrat, a tak rozhodnutí nechám na jiných,“ dodal.

„Nestojí mi to za to do volební místnosti znovu chodit. Minulou sobotu jsem volil do krajského zastupitelstva i do Senátu, ale teď už se tam jenom kvůli senátním volbám trmácet znovu nebudu. Stejně je to všechno jedna pakáž,“ poznamenal důchodce, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

„Volit půjdu. Jsem pravicově orientován, takže volba je jasná. Rozhodně nebudu volit kandidáta sociální demokracie už z principu, ale i proto, že se v minulosti tak dlouho vyhýbal obsílkám za dopravní nehodu, kterou způsobil, až se mu podařilo vyhnout se postihu. Takoví lidé nemají v politice co pohledávat,“ nechal se slyšet osmačtyřicetiletý Václav P. z Holic.

Úplně jiného názoru je Jan N. z Dašic. „Jednoznačně dám hlas kandidátovi ČSSD. Na panu Antlovi si vážím, že se při své práci vždy snažil honit gaunery. A oceňuji i to, že nakonec po svém osobním selhání nelpěl na atraktivním postu, který tehdy měl,“ uzavřel Antlův volič.

V sobotu se pro část obyvatel na Pardubicku opět po týdnu otevřou volební místnosti. Obyvatelé jedenačtyřiceti obcí, jež jsou součástí volebního okrsku Rychnov nad Kněžnou, si totiž půjdou ve druhém kole senátních voleb zvolit svého zástupce do Senátu Parlamentu České republiky.

Vybrat si mohou ze dvou kandidátů, kteří úspěšně prošli prvním kolem. Nejvíce voličských hlasů (44%) v něm získal kandidát sociální demokracie Miroslav Antl, se kterým změří síly kandidátka Sdružení nezávislých kandidátů a Evropských demokratů (SNK ED), současná senátorka Václava Domšová. Ta v prvním kole senátních voleb získala 19 procent hlasů.

Co sehraje roli?

Antl je tedy favoritem. S největší pravděpodobností může počítat i s hlasy, které v prvním kole získal komunistický kandidát Bedřich Chasák. On sám Antlovi hlas dá. „Svůj hlas odevzdám Miroslavu Antlovi ze dvou důvodů. Za prvé je kandidátem sociální demokracie, což je strana pro nás nejbližší, se kterou můžeme spolupracovat. Druhý důvod je ryze osobní. Znám pana Antla z jeho předvolebních akcí a považuji ho za rozumného a čestného člověka, který může v Senátu udělat kus práce,“ sdělil Chasák.

Předpoklad spolupráce s komunistickou stranou se ale nelíbí dalšímu z neúspěšných kandidátů do Senátu Jiřímu Syrovému (SDŽ). „Ve druhém kole dám svůj hlas současné senátorce Václavě Domšové. Důvod je prostý. Současná situace v naší zemi je totiž příznivá pro komunisty, což nechci, a proto nebudu volit Miroslava Antla. Jeho totiž komunisté podporují,“ vyjádřil stanovisko Syrový. Miroslav Antl může v Senátu podle Bedřicha Chasáka udělat kus práce. Faktem ovšem je, že práci šest let dělala a zkušenosti ze Senátu má právě jeho oponentka Domšová. I tato skutečnost může při lámání chleba sehrát roli. Volební místnosti budou otevřeny v pátek i v sobotu, stejně jako před týdnem.

ANKETA - pátek 24. října - Rychnov nad Kněžnou

Marie Burešová: "Jít k volbám považuji za samozřejmost, je to prostě občanská povinnost. Mimo to jsem šla volit hlavně proto, že jsem viděla nutnost změny."

Pavel Karasz: "K tomu koho jsem volil se nechci vyjádřit, je to moje soukromá věc. K volbám jsem šel protože to považuji za důležité, společnost potřebuje změnu."

Miroslav Padrián: "Šel jsem volit v prvním i druhém kole. Volil jsem toho kdo bude mít pozitivní vliv na vývoj našeho státu."

Růžena Lepšová: "Volila jsem ženu - zdá se mi, že mužů je v politice dost. Jinak, volila jsem v prvním i druhém kole stejně, názor jsem nezměnila."

Miroslav Antl

Narozen: 21. února 1955

Rodinný stav: ženatý, manželka Helena

Bydliště: Hradec Králové

Vzdělání: Právnická fakultu Univerzity Karlovy v Praze, v roce 1980 úspěšně složil rigorózní zkoušku (titul JUDr)

Zaměstnání: od roku 1979 pracoval 22 let jako prokurátor, resp. státní zástupce. Od roku 1986 až do roku 2001 na Krajském státní zastupitelství v Hradci Králové. Od roku 2001 působil přes rok v rezortu Ministerstva vnitra ČR. Poté hostující profesor na katedře trestního práva Policejní akademie ČR v Praze. 2003 až duben 2007 byl výkonným ředitelem pro bezpečnost a bezpečnostním ředitelem Českého Telekomu. V současné době pracuje jako právník a expert na trestní právo a bezpečnost. Je odborným asistentem na katedře sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové

Členství: čestný člen Českého klubu olympioniků. Člen dozorčí rady Nadace Východočeská onkologie

Záliby: sport (zejména basketbal)

Politická příslušnost: není členem žádné strany

Do Senátu PČR kandiduje za ČSSD

Václava Domšová

Narozena: 23. září 1957 v Ledči nad Sázavou

Rodinný stav:
rozvedená

Děti: Kateřina Domšová - nar. 1983, studuje PrF ZČU Plzeň. Magdaléna Domšová - nar. 1984, studuje PdF UHK

Bydliště: Deštné v Orlických horách

Vzdělání: Vysoká škola zemědělská Praha (1977-1982)

Zaměstnání:
1982 - 89 Velkovýkrmny Smiřice, hospodářství Sedloňov jako zootechnik (zároveň mateřská dovolená). 1990 - 94 tajemnice Obecního úřadu v Deštném v Orlických horách. 1994 - 2002 starostka Obce Deštné v Orl. horách. 2002 - dosud senátorka.

Veřejná činnost:
Na podzim r. 1989 kooptována poslancem MNV Deštné v Orlických horách. 1994 - 96 členka Okresního shromáždění v Rychnově nad Kněžnou. 1994 – 2002 starostka obce Deštné v Orlických horách. 1994 – dosud předsedkyně dobrovolného svazku obcí Region Orl. hory. 1995 – 2006 členka rady Euroregionu Glacensis. 2002 – dosud senátorka.

Záliby:
příroda, turistika, cestování, kultura, koně, pes

Politická příslušnost: není členkou žádné strany

Do Senátu PČR kandiduje za SNK – ED

****

Více k volbám naleznete v rubrice "související články", kterou naleznete vpravo nahoře na této stránce.

Půjdete volit v druhém kole senátních voleb?

ANO, Miroslava Antla.

53 %

ANO, Václavu Domšovou.

26 %

NE, nepůjdu.

16 %

ANO, ale ještě nevím koho.

5 %

Hlasovalo: 38

Anketa byla ukončena

25.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení