Vrací se trendy z období první republiky, ale i ty pozdější, které vznikaly mezi druhou válkou a listopadem 1989. Ve speciálu Rychnovského deníku se v příštích týdnech pravidelně vypravíme do minulosti, a to hned v několika oblastech. Připomeneme si tím výročí pětadvaceti let od Sametové revoluce. Tento týden čtenáře čeká první část tématu, které se týká módy, jež se nosila za socialismu. Zavítáme do padesátých a šedesátých let minulého století.

Začněme tedy od začátku, přelomu čtyřičátých a padesátých let v Československu, kdy se moci ujímají komunisté. Ještě před rokem 1948 byl však našich končinách cítit mírný poválečný příklon k americkým trendům. Mohl za to fakt, že se někteří obyvatelé dostali do styku s americkými výrobky oděvy, botami a například také potravinami.

Bylo tomu tak díky pomoci organizaci UNRRA (Správa Spojených národů pro hospodářskou pomoc a obnovu), která dodávala po osvobození materiální pomoc do Evropy a tedy i do Československa.

I proto poslední léto před „Vítězným únorem" v československých městech frčely v dámské konfekci především proužky. Ženy se také rády zdobily nosívaly často bižuterii, která napodobovala zlaté šperky.

Trendy se pomalu začínají měnit

Padesátá léta byla krutá. A to i k módě. Šeď byla „všudypřítomná". Ženy jsou však stvoření marnivá, a proto se snažily vypadat dobře. Tedy pokud to šlo. Mnoho z nich proto přešívalo staré oděvy a snažilo upravit si je tak, aby jim slušely. To je koneckonců červenou nití vývoje módy v Československu za celou éru socialismu. Šít a plést uměla zkrátka skoro každá.

Především dámy a ženy v padesátých letech se však potýkaly s nedostatkem látky a dalších materiálů, což se v průběhu let zlepšovalo. Šíře sortimentu se však té dnešní zdaleka nepřibližovala, a to až do roku 1989. Vybírat si nikdo nemohl. Mnoho ze sortimentu látek a módních doplňků bylo navíc k dostání pouze takzvaně pod pultem či v Tuzexu.

Jak už bylo však řečeno, dámy se opravdu chtěly oblékat hezky. A to i v padesátých letech, které na módu, která se nosila v období před druhou světovou válkou, ostře narazily. Buržoazní kožichy přece nikdo nosit nechce.

Ne však tak docela. Je známé, že manželka prezidenta Klementa Gottwalda se urputně snažila napodobit svou předchůdkyni Hanu, manželku Eduarda Beneše, a být stejně elegantní jako ona. To se však Martě Gottwaldové nikdy nepodařilo, ačkoli nosila modely od slavné návrhářky první republiky Hany Podolské, jejíž šaty oblékaly všechny slavné herečky a osobnosti předválečné doby.

Díky tomu mohla tato známá módní návrhářka pracovat i v období temných padesátých let, ačkoli už nesměla provozovat vlastní krejčovský salón.

V poválečné historii módy se poprvé setkáváme s tím, že trendy určují mladí a po nich je přejímají i jejich rodiče. Ženy chtěly ukázat krásu svých těl a muži ji chtěli vidět.

Ačkoli došlo k odlehčení oděvu, padesátá léta se nesla ve zmanení delších sukní, úzkých vypasovaných svetříků a vyztužených podprsenek. Nutno podotknout, že západnímu stylu byl ten československý sice podobný, srovávat je však rozhodně nelze.

A to i přes to, že byl v létě roku 1956 v Praze na Václavském náměstí slavnostně otevřen Dům módy. S novými střihy a změnami také přicházely nové materiály. Koncem padesátých let například slavný tesil, z něhož se posléze šilo takřka vše. Dále pak chemlon, krymplen a umělé hedvábí. Tesil kombinoval česanou vlnu a polyester. Nosily se punčochy i s podvazkovým pásem. A také takzvaný šedý mor tedy galoše na zip či se zapínáním na druk. Převážná část z těchto bot byla vyrobena v šedé barvě.

Opravdová revoluce, ačkoli zdaleka ne ještě ta Sametová, dorazila do šatníků československých žen až s příchodem zlatých šedesátých let.

„Šedesátky" přinesly uvolnění a zkracování

Uvolněná atmosféra doby hovořila jasně: zkracuje se. Ikonou tehdy byla i díky rozšíření styků se zahraničím hubeňoučká Twiggy s dlohými umělými řasami, téměř chlapeckým zjevem, krátkými vlasy a velmi krátkou sukní.

S příchodem antikoncepční pilulky přišla větší uvolněnost nejen po stránce sexuální. Odklon od diktovaných sovětských vzorů, nosily se barevné, geometrické a avantgardní vzory. Trendy byly jen lehce projmuté chlapecké střihy, které byly vhodné hlavně pro štíhlé postavy.

Ke konci šedesátých let se začaly nosit široké kalhoty, leckdy do zvonu, a blůzy se špičatými límečky, které se postupně dále prodlužovaly.

Šperky se nosily velké a masivní často vyrobené z různobarevného plastu. Hitem byly také pláštěnky a krešlakové kozačky ty však ovládly hlavně sedmdesátá léta. Nosily se špičaté podprsenky z nepříjemného materiálu, které neseděly. Pod šaty si ženy odívaly spodničky v barvách jako byla růžová, modrá, postupně i černá dámské prádlo bylo obecně vyráběno z umělých materiálů. Kvůli zkracování sukní ustoupily do pozadí punčochy, začaly se nosit silonové punčochové kalhoty. Do módy přicházely filcové důchodky pohodlné papuče na zip.

Po roce 1956 se začal šířit i denim. Džíny se však těšily největší oblibě až v průběhu šedesátých let a později.

Ačkoli se sortiment oblečení i látek rozšířil, výběr nebyl velký. Na oblečení i obuv se stály fronty. Lidé často nakupovali i to, co jim nesedělo, bylo velké či malé, a měnili to se svými známými nebo rovnou před obchodem s jinými nakupujícími.

Ženy proto kladly velký důraz na líčení a úpravu vlasů. V módě byly rozpuštěné kadeře, jak je nosila zpěvačka Marta Kubišová, drdoly ve stylu Věry Čáslavské či afro helma, kterou se vyznačovala Laďka Kozderková. Tupírovalo se, používaly se příčesky. Chyběl lak na vlasy? Pomohla curková voda či pivo. Líčení bylo dramatické nosily se silné černé oční linky, umělé řasy a kouřové oční stíny. Pokud nebyla k dostání řasenka, líčily se oči vypálenou sirkou či krémem na boty. Problém byl i s pocením, deodoranty se nepoužívaly, takže je „nahradila" potítka. Ta se všívala do oděvů a pak prala. Samostatným tématem je pak depilace. Ženy si často neodstraňovaly ani chloupky na lýtkách nebo v podpaží.

Příště se podíváme v novém seriálu „Retrodeník" do Tuzexu a také do sedmdesátých a osmdesátých let

Rychnovsko - Drahý alkohol, oblečení, západní elektronika, hračky, potraviny, parfémy či auta zkrátka skoro vše, na co si zákazník vzpomene. To byla síť obchodů Tuzex tuzemský export, která nabízela nakupovaní pro vyvolené. Byly to prodejny s moderním vybavením a zbožím, které jinde nebylo k mání. Valuty československé kouny zde nebyly přijímány. Název Tuzex bylo zkratkové slovo utvořené ze slov tuzemský export. Obchody sloužily k odčerpání valut zahraničních měn od obyvatelstva. Podnik vznikl v roce 1957, do té doby v Československu fungoval Darex, což byla zkratka pro dárkový export. Ten byl založen v roce 1949. Komunisté takto chtěli získat tvrdou měnu. Největší rozmach Tuzex zažíval v osmdesátých letech. Právě do nich a do let sedmdesátých se podíváme v seriálu „Retrodeník" za týden a blíže se vrátíme i k Tuzexu. Pak bude následovat exkurze do pánské módy, která se v nosila před rokem 1989.

Vamberecká krajka slavila úspěchy ve světě

Vamberk Před listopadem 1989 se ve světě proslavil i výrobek pevně spjatý s Rychnovským okresem, tedy Vamberecká krajka. Ta se tu paličkuje již od 17. století.

Po druhé světové válce došlo k založení uměleckého družstva. Datem založení dnes světoznámého družstva Vamberecká krajka Vamberk byl 11. květen 1946.

Od samého začátku fungování bylo jeho hlavím cílem navázat na lidovou tradici a spojit ji s moderní uměleckou tvorbou.

Vamberecká krajka po celou dobu svojí existence spolupracuje s renomovanými umělci.

Výsledkem této spolupráce byl grandiózní úspěch na světové výstavě EXPO Brusel v roce 1958 , kde vamberecké družstvo získalo zlatou a stříbrnou medaili.

Bylo to první poválečné ocenění vamberecké krajky ve světě.

V roce 1967 se připojilo další vítězství na světové výstavě v Montrealu a další stovky ocenění.

V průběhu let se výrobní program neustále rozšiřoval. Započalo se s výrobou dámské společenské konfekce zdobené ručně paličkovanou krajkou.

Dále s výrobou bytového textilu, především stolních souprav s aplikací strojně paličkované krajky.

I ručně paličkovaná krajka doznala řady změn. Zachovala se původní technika výroby, ale podstatně se zvýšila možnost jejího uplatnění jak v oděvní, tak i bytové kultuře.