„Já jsem tady zažila vždycky hodně sněhu. Byla jsem tu od roku 1998 několikrát a takhle mizerně nikdy nebylo,“ podotkla před startem musherka Šárka Mikolášová, která přijela na východ Čech z Trhových Svinů na Českobudějovicku.

Pořadatelé 26. ročníku závodu zasypávali sněhem zledovatělou silnici mezi kempem musherů a chatou Kristýna a pomocí písku se snažili usnadnit stoupání ke sjezdovce, odkud se od 10 hodin dopoledne postupně startovalo. Opatření však leckdy nestačila a spřežení, musheři i jejich pomocníci měli plné ruce práce. Platilo to i o divácích, kteří se těžce plahočili do kopce, a také šoférů sněžných skútrů.

Základnu má Šediváčkův Long v Jedlové, části Deštného v Orlických horách.
Šediváčkův Long je tu, psí spřežení čeká až 300 kilometrů Orlickými horami

Ředitel závodu Pavel Kučera bral situaci sportovně.

„K počasí se vyjadřovat nebudu, ale už máme velkou část týmů na trase,“ uvedl nejprve stručně.

Vzápětí s nadhledem konstatoval, že rozmary počasí provázely závody i v některých minulých letech.

„S tím se nedá nic dělat. Když naprší na sníh a ten slehne, je z toho led. Není to nic, s čím bychom se nevyrovnali. Jsou tady zkušení musheři, kteří to zvládnou,“ zhodnotil Pavel Kučera, který si již před úterním zahájením tradičního podniku sněhové podmínky pochvaloval.

„Letošní zima nás držela v napětí a nechala nás čekat až do poslední chvíle. Sněhová pokrývka nám umožnila připravit tratě tak, aby mohly starty proběhnout. Věříme, že se trať bude líbit všem závodníkům i jejich psům,“ dodal.

Změřit síly přijelo do Orlických hor více než 700 tažných psů a přibližně stovka závodníků z několika zemí. Etapový závod skončí v sobotu.