Takové byly podmínky při startu první etapy jednoho z nejtěžších závodů v Evropě, Šediváčkova longu, který včera odstartoval z osady Jedlová v Deštném v Orlických horách. Na trať se vydaly posádky po 10 hodině. Start i pomyslný cíl osiřel po poledni, kdy už v depu nezůstal jediný závodník.

„Vyšlo nám báječně počasí. Hned se lépe jede. Panuje výborná atmosféra a ta se samozřejmě přenáší i na psy, takže zatím jsme spokojeni,“ pochvaloval si start a průběh první etapy ředitel závodu Pavel Kučera Včera museli závodníci zdolat 50 kilometrů. Dnes je bude čekat dokonce 90kilometrová porce rozdělená povinnou přestávkou. „Ještě nevíme jestli ji uděláme tří nebo čtyř hodinovou. Díky výborným podmínkách se zatím jede celkem lehce, takže nejspíš budou stačit tři hodiny,“ upřesnil Kučera.

Pro letošní šestnáctý ročník Šediváčkova longu bude novinkou noční přejezd. I ti nejrychlejší se totiž zítra do místa povinné přestávky dostanou nejdřív kolem 14 hodiny. Na trať tak znovu vyrazí po 17. hodině. Část etapy tak všichni pojedou za tmy.