Největší lyžařská střediska jsou na zimu připravená.

V areálu ústeckého SKI klubu pod Zakletým v Říčkách jsou na zimní sezonu připraveni. Kdyby dnes napadl dostatek sněhu, sedačková lanovka může začít fungovat. Zařízení s pěti sedačkami letos vstoupí do čtvrté sezony. „Zátěžové zkoušky provádíme vzhledem k letnímu provozu každým rokem v druhé polovině května, kdy je na to i více času. Stejně tomu bylo i letos, takže již máme vše hotové,“ reagoval včera na dotaz Petr Kánský, který má zařízení na starost.

Přepraví dva tisíce lidí za hodinu

Pouze při první zátěžové zkoušce, která se uskutečnila koncem října 2006, vozila lanovka plné sudy piva. Ty SKi klubu tehdy zapůjčil pivovar. „To se však nestává každým rokem, a proto jsme koupili plastové dvěstělitrové sudy. Ty naplníme vodou a po zkoušce pak opět vypustíme,“ vysvětlil Kánský.
Sedačková lanovka v Říčkách byla poprvé uvedena do provozu v zimě 2006, a jak uvádí výrobce, její maximální kapacita činí 2400 lidí za hodinu. „To však neplatí. Reálných je asi osmdesát procent udávaného výkonu. My jsme v praxi zvládli 2000 lidí za hodinu,“ dodal Petr Kánský.

Lyžování v listopadu?

Také v deštenském Sport profi jsou připraveni. „Dolaďujeme pouze drobnosti. Kdyby napadl sníh, jsme připraveni spustit vleky. Na sedačku ale potřebujeme tak týden, protože máme ještě odhlášené elektroměry, ale to je maličkost. Myslím si však, že dříve než v listopadu podmínky pro lyžování nebudou,“ uvedl František Prouza.

V deštenském středisku zimních sportů má na starost dvousedačkovou lanovku Jan Danko. „Zátěžové zkoušky provádíme podle požadavku drážního úřadu každým rokem a využíváme k tomu betonové kostky,“ upřesnil náčelník deštenské sedačky.