Dva pokusy o sebevraždu v rozmezí pouhých osmi dní. Včera se pokusila sáhnout si na život žena z Kostelce, na svátek Valentýna se chtěl zabít muž z Dobrušky.

Oba případy spojuje nejen způsob provedení, ale i velmi labilní psychický stav. Muž i žena své skoky z výšky přežili. Oba však transportoval vrtulník Letecké záchranné služby do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Smrtelný pád?

Včera se pokusila sáhnout si na život žena z Kostelce n. O. Nejprve snědla prášky a pak vyskočila z okna. „Případ šetří Obvodní oddělení Policie České republiky Kostelec nad Orlicí. Žena pád přežila. Na místě dokonce se všemi záchranáři komunikovala. Přesto utrpěla těžká zranění,“ sdělil k případu Richard Chaloupka, vrchní komisař kriminální služby Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K.

Paradoxně před osmi dny chtěl sám sebe sprovodit ze světa muž z Dobrušky, který se už v minulosti léčil na psychiatrii. I ten skočil z výšky – ze 4. patra.

Změny chování

„V zimním období sebevražd přibývá. Navíc současné pochmurné počasí působí na slabší jedince depresivně. Bohužel, okolí často nemá šanci ani rozpoznat, co se dotyčnému honí hlavou. Jen pokud se sebevrah na svůj čin chystá dlouhodobě, mohou blízcí pozorovat změny v chování,“ uvedl k otázce sebevražd rychnovský psycholog Oldřich Kaloč.

Značná část sebevražd bývá demonstrativních. „Bohužel, často však dotyční svůj čin dokonají, protože je někdo nenajde včas, jak si původně plánovali. Do tohoto typu sebevražd však nepatří skoky z výšek,“ uzavřel Kaloč.

Statistiky ukazují, že ksebevraždám více dochází vzimním období. Podle odborníků na lidskou duši má na psychický stav jedinců vliv i počasí. Dlouhodobé deprese mohou jedince dohnat až ktomu, že se rozhodnou sáhnout na život. „Více registrujeme takzvané demonstrativní sebevraždy. Lidé, kteří ktakovému kroku přistoupí, ve většině případů tak volají o pomoc a nedokáží si o ni jinak říci. Žádný pokus o sebevraždu by se neměl podceňovat!" říká rychnovský psycholog Oldřich Kaloč.