To se však změní. Po tříletém shánění nové budovy se na sdružení konečně usmálo štěstí.

„Ozval se nám místní podnikatel, kterému jsme se zmínili, že nemáme kam jít a že sháníme vhodný objekt. On byl shodou šťastných okolností jednoho takového v Dlouhé Vsi  majitelem a nabídl nám, že bychom v něm mohli být," vysvětlila Miroslava Červinková, místopředsedkyně sdružení, s tím, že budovu budou mít v pronájmu.

Na financování se bude částečně podílet majitel, který vymění okna a objekt zateplí. Vnitřní prostory, které musí být bezbariérové, nájezdovou rampu, vybudování výtahu, bezbariérové toalety, velkou jídelnu s cvičnou kuchyní a spoustu dalšího si bude muset sdružení udělat samo.

Bez dotací

Dotace se jim však na akci žádné získat nepodařilo. „Jelikož se na stěhování připravujeme už několik let, tak jsme si už před třemi nebo čtyřmi roky založili účet, na který sbíráme příspěvky a dary určené na rekonstrukci. Část financí, konkrétně polovinu, máme k dispozici už teď. Také jsme rádi za pomoc města, které nám přispěje celkem tři sta tisíc korun," řekla Miroslava Červinková, podle níž rekonstrukce přijde zhruba na tři miliony korun.

Podle Františka Vogla, vedoucího odboru sociálních věci, město stěhování vítá.  „Také je podporujeme provozními prostředky a dotací na provoz služeb v řádu sta tisíc korun. Město, hlavně náš odbor, jejich stěhování vítá, protože má spoustu klientů, v jejichž rodinách jsou odrůstající děti. Takže jsme rádi za každou takovou službu," přiznal František Vogel.

S čím však sdružení počítalo, byla dotace z kraje, kterou ovšem nedostalo. „Jednali jsme s krajem hodně dlouho, pořád jsme předpokládali a doufali, že nějakou dotaci od nich dostaneme. Na základě posledních jednání nás ale nepodpořili, což je mi líto," říká předsedkyně sdružení Ilona Mikušová. Orion však přesto bude dál shánět finanční prostředky a vyhledávat nadační fondy a tituly.

S rekonstrukcí by se mělo začít od půlky listopadu, protože v červnu příštího roku by se mělo do nového objektu stěhovat. „Nové centrum je pro klienty od šesti do pětatřiceti let, už nyní jich máme čtyřicet. Máme i žádosti do celodenního provozu od září, proto je pro nás nutné se přestěhovat v červnu, abychom se stihli připravit," dodala Miroslava Červinková.