Dlouhé kolony aut se každý den táhnou v okolí kvasinské automobilky. Přejít silnici například v Solnici při střídání směn je pak docela problém. Alespoň trochu úlevy by mohl přinést projekt sdílených kol.

"Každé auto, které zmizí, vyvažujeme zlatem," tvrdí s trochou nadsázky solnický starosta Jan Hostinský.

"Projekt sdílených kol se velice osvědčil v Mladé Boleslavi a nyní se bude spouštět i v Mnichově Hradišti, které svojí rozlohou odpovídá Rychnovu nad Kněžnou a okolí. Pilotní projekt bude v Rychnově nad Kněžnou spuštěn 3. května 2021," uvedla mluvčí společnosti Škoda Auto Martina Gillichová.

Zavedení této novinky na Rychnovsku má na svědomí automobilka, která tak chce pomoci snížit dopravní zátěž regionu a podporovat zdravý životní styl. K dispozici bude na 40 kol, které dodá firma NextBike. Na jednom místě si je zájemce zapůjčí, na dalším stanovišti vrátí. Stačí se zaregistrovat přes web nextbikeczech.com nebo přes mobilní aplikaci. První čtvrthodina je zdarma, každá další půlhodina za 12 korun.

"Projekt sdílených kol je určený do aglomerace řádově o 15 až 16 tisících obyvatelích, což aglomerace Rychnov, Solnice, Kvasiny splňuje," říká Jan Hostinský.

Také on je zvědavý, jestli o sdílená kola v této oblasti bude zájem. Jak upozorňuje, body, kde budou k zápůjčce, leží na trase cyklostezky vedoucí z Rychnova nad Kněžnou přes Solnici až do Ještětic, jejíž zbytek se mimochodem brzy dočká i dokončení osvětlení.

Jedna ze "stanic" sdílených kol bude prý přímo u vrátnice závodu Škoda Auto, další u Konzumu a U Soudku v Kvasinách, v Solnici potom v centru naproti obchodu Enapo, na parkovišti u solnického hřbitova a počítá se se stanovištěm u restaurace U Haničky v Ještěticích. I když právě u posledně jmenovaného ještě není jisté, zda bude otevřeno hned.

V Rychnově nad Kněžnou pak vzniklo dokonce osm takových stanovišť. Po městě jsou rozmístěna rovnoměrně. Tam, kde je velká kumulace lidí a kde se předpokládá, že bude o půjčování kol zájem.

"Máme stanoviště u vlakového a autobusového nádraží, pak na sídlišti Mírová nad Billou, u bazénu, kousek pod Panoramou, na Jiráskově sídlišti na parkovišti před nemocnicí. Na Staré náměstí jsme nakonec kola kvůli památkářům nedali, ale budou dole u Lidlu. Další stanoviště bude v Dlouhé Vsi a při cestě do Habrové u Mařenky. Všechny peníze na projekt dává Škodovka, my budeme platit pouze stojany a cedule. Tuto neděli bychom udělali takové minizahájení, i když neříkám, že kola budou rozmístěna všude hned 3. května," upozorňuje místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.

Nadcházející měsíce ukážou, jestli se novinka na Rychnovsku ujme. "Ve velkých městech to funguje. Uvidíme, jestli se toho někdo chytí, když například přijedou lidé vlakem, jestli si pak pro další cestu kola zapůjčí. První čtvrthodina je zdarma a Rychnov za patnáct minut projedete," podotýká Jana Drejslová.

Jak zápůjčka funguje? Odpověděl Tomáš Karpov z firmy Nextbike Czech Republic:

Pro vypůjčení kola je potřeba mít aktivní účet (verifikace platební karty), který se dá vytvořit přes naší aplikaci nextbike nebo na našem webu nextbikeczech.com. 

Samotné vypůjčení je nejsnazší právě skrz mobilní aplikaci, kdy stačí naskakovat QR kód kola které si chcete půjčit - zvolit půjčení kola - kolo se během pár vteřin odemkne (automatické odblokování zadního kola) a výpůjčka může začít. Pokud nemáte chytrý telefon a máte u nás aktivní účet, můžete zavolat na naší zákaznickou linku a půjčit kolo tímto způsobem. 

Pro ukončení výpůjčky je potřeba kolo vrátit zpět na jednu z oficiálních stanic nextbike a manuálně zamknout zamáčknutím páčky zámku nad zadním kolem. Pro ukončení výpůjčky není již potřeba aplikace, po manuálním zamknutí zámku kola vydá kolo zvukový signál pro potvrzení ukončení výpůjčky. Uživatel ukončení ještě může zkontrolovat v aplikaci, ale není potřeba již nic dalšího volit.

Prvních 15 minut jízdy je vždy zdarma, poté se platí 12 Kč za každých dalších 30 minut. Projekt je v první fázi do konce listopadu 2021 a dále se uvidí na základě další využitelnosti a zhodnocení celého projektu.