Bez proudu už jen jednotlivci


Bez dodávky elektrické energie zůstávají už jen jednotlivé objekty – většinou chaty a chalupy, kde si majitelé povšimli poruchy až později. Mladá rodina s ročním dítětem, která byla kvůli přerušení vedení evakuována z Klečkova, se však ještě nemůže nastěhovat zpátky domů. Silnice sice jsou sjízdné, jenže v Klečkově elektřina stále není.
„Práce energetiků na odstraňování následků kalamity však neskončí ještě několik dnů, budeme provádět definitivní opravy a také vyčíslovat škody,“ prohlásila tisková mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Beránková.

Škody nejsou vyčísleny ani v případě ztrát Správy a údržby silnic a dálnic, která má běžně pohotovost až od 1. listopadu. Posypového materiálu prý mnoho nespotřebovala, poněvadž se hlavně pluhovalo. Silničáře čeká ještě dost práce s odklízením větví okolo vozovky.
„Je třeba zajistit průtočnost příkopů. To bude možné udělat, až sejde sníh,“ řekl Václav Kubíček, mistr rokytnického cestmistrovství.

Poničené lesní porosty komentoval Jan Chládek z Chráněné krajinné oblasti Orlické hory: „K poškození docházelo v podhůří a v nižších polohách, především se kalamita projevila negativně na listnatých stromech poblíž koryt řek – u Plačtivé skály, v údolí Zdobnice a Antonínově údolí.“
„Situace v lese Včelný byla mimořádně kritická,“ hovořil o oblíbeném místě procházek, rychnovském lese u Studánky velitel Městské policie Miloš Friml. „Celý víkend jsme tam jezdili hlídkovat a v pátek dokonce byly les ve Včelném a zámecký park uzavřeny z důvodu bezpečnosti občanů,“ doplnil Friml.
„Ve Včelném jsem potkal známého, kterého málem padající kmen zabil,“ potvrdil nebezpečnou situaci obyvatel Patrik Křivanec.

Zvěř neutrpěla

Vliv předčasné zimy na lesní faunu popsal předseda myslivecké komise Josef Novák, který ji nevidí příliš skepticky: „Dramatický účinek sníh na zvěř neměl – úhyn rozhodně nezpůsobil. Vysoká zpravidla jen sejde do nižších poloh, kde je situace úplně normální, trochu krušnější je to na horách. Nyní se zvěř snaží vytvořit si pastvou co největší energetickou zásobu. O něco horší je to pro drobnou zvěř, ale také nepůjde o nic mimořádně vážného.“