Školy uvažují o zrušení tradičního sběru papíru, přestože ho považují za vhodnou ekologickou výchovu pro žáky. Musely by za něj totiž výkupnám doplácet.

„Zájem firem je určitě menší, od konce minulého roku nemáme téměř žádný odbyt,“ popsala situaci zaměstnankyně sběrny druhotných surovin ve Vamberku Markéta Vídeňská. Cena za kilo vykupovaného papíru klesala už na podzim minulého roku. S nástupem finanční krize se ale situace ještě zhoršila.

Za odběr zaplatí sám zákazník

Některé ze sběren přestaly papír vykupovat úplně, jinde za jeho odběr zaplatí zákazník. „Dříve jsme vykupovali kilo papíru za korunu, teď je to naopak. Korunu vybíráme za uložení,“ dodala Vídeňská. Výkupny surovin vede k tomuto kroku nižší zájem odběratelů, klesající ceny papíru i vzrůstající náklady na jeho dopravu a skladování.

Kvůli těmto opatřením se zastavuje sběr papíru na základních školách. „Dříve jsme vybírali papír dvakrát do roka. V podzimních měsících od nás sběr ještě vykoupili, ale teď už ho nikdo nechce,“ uvedl ředitel Základní školy v Častolovicích Jiří Kalousek.

Školy ruší sběry

Ředitelé škol zrušení sběru litují. Považují ho za vhodnou ekologickou výchovu pro žáky. „Kromě ekologické osvěty byl sběr také finančním přínosem pro školu. Teď jsme ale v situaci, kdy bychom za něj museli ještě doplácet. Počkáme, jestli sběrny časem nezačnou za papír zase platit. Pokud ne, sběry už pořádat nebudeme,“ vysvětlil ředitel Základní školy Masarykova v Rychnově n. K. Luděk Petr.

Neprodejný papír navíc ve školách zabírá místo. „Naše skladovací prostory nejsou neomezené. Jestli to bude takhle pokračovat, budeme muset uvažovat o jiném řešení likvidace papírového odpadu, který škola vyprodukuje,“ dodal Kalousek.

Problémy s papírovým odpadem mají i firmy. Vyplatí se jim papír dodávat i do sběren v jiném okrese, jen když za jeho odevzdání nebudou muset platit. „Pro papír si jezdí firma z České Skalice. Spolupracujeme s nimi už delší dobu. Dříve nám platili dost, po Novém roce výkupní cena velmi klesla, možná až o sto procent. Dostáváme teď skutečné minimum. Ale jsme rádi, že se odpadu zbavíme a nemusíme na to ještě sami doplácet,“ uvedl spolumajitel kostelecké tiskárny AG Typ Pavel Mervart.

"Dokud to šlo, vybírali jsme papír alespoň zadarmo. Bohužel teď už bychom na tom výrazně prodělali. Dovoz papíru firmám je drahý a práce personálu také," dodala Vídeňská.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ