„Sázet jsem začal vloni. Nechápu to věkové omezení, proč bych si nemohl s vlastními penězi dělat, co chci? V sázkových kancelářích sice kontrolují občanky, ale všechno se dá nějak obejít,“ svěřil se sedmnáctiletý Adam z Rychnova nad Kněžnou, který si kvůli rodičům nepřál zveřejnit své jméno.

O tom, že mladiství zkoušejí pravidla sázení porušovat, vědí i samotné sázkové kanceláře. „Samozřejmě se může stát, že se nezletilý pokusí vsadit si, i když myslím, že to není tak časté. Odpovědnost v tomhle případě leží na prodávajícím. Ten musí poznat, kdy je nutné zkontrolovat občanský průkaz,“ uvedl tiskový mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Tomáš Grombíř.

Nezletilí sázkaři ale přišli na způsob, jak se tomuto omezení vyhnout. ,,Řeknu si staršímu kamarádovi, který mi tam tiket zanese. Buď mu za to dám nějaké peníze rovnou, nebo dostane podíl z výhry,“ vysvětloval Adam. V takovém případě nemá obsluha sázkové kanceláře šanci poznat, že ve skutečnosti sází mladistvý, a musí tiket přijmout.

I kdyby byl nezletilý sázkař přistižen, jak vyplňuje tiket, nelze mu jeho úmysl nijak dokázat. ,,Řeknu, že jsem jenom radil kamarádovi, ale peníze byly jeho nebo jsem mu jenom vypůjčil. To mi nikdo zakázat nemůže,“ uzavřel Adam.

 

Nelze zjistit, zda mladiství praktikují takovéto sázení často nebo se jedná o výjimku. ,,Řekl, bych že nepůjde o příliš rozšířený problém, ale říct s určitostí to nemůžu. Kdo ale sází tímto způsobem, vystavuje se nebezpečí, že výhru nakonec nedostane. Kamarád si ji jednoduše nechá. Bránit se proti tomu nelze, když vlastně sázel načerno,“ dodal Grombíř.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ