Předepisovali ji lékaři a ne každý si mohl dopřát saunu jen tak, pro osobní hygienu a uvolnění. V dnešní době se však pojem sauna dostává stále více do povědomí lidí a je dostupnější pro širší okruh zájemců.

Na Rychnovsku jsou sauny většinou součástí bazénů či hotelů, výjimkou pak je sauna v Dlouhé Vsi, která kromě klasické finské sauny nabízí také infra saunu.

„Základní rozdíl mezi finskou saunou a infra saunou je takový, že ta finská prohřívá po povrchu kůže, otevřou se póry a vyčistí se. Lidé k tomu dokonce používají i nějaká drbátka nebo rejžáky. Po vyčištění se pak člověk ochladí v bazénu. Infra sauna prohřívá člověka zevnitř. Tělo se nahřeje, dá se říci, od kosti a člověk se pak potí jednou tolik. Pak je dobré si sednout třeba do vířivky nebo do teplé vany,“ popsal rozdíl majitel sauny Roman Vlasák, podle kterého infra sauna vyhovuje převážně astmatikům a lidem se srdečními problémy.

Velkou výhodou především již pro zkušené „saunaře“ je pak vstup, za který dospělá osoba zaplatí sto padesát korun, avšak může tam být, jak dlouho chce, protože je časově neomezený. „Zákazník si pak tady může dělat, co chce. Může využít obě sauny, odpočívárnu, venkovní bazén i relaxovat na lehátku,“ řekl Vlasák.

Oproti tomu v dobrušském bazénu mají pouze klasickou saunu. Ta stojí pro dospělého sedmdesát korun na dvě hodiny. Pokud si návštěvník zapomene doma ručník, musí si připlatit deset korun.

Jaké má účinky saunování na lidský organismus a může být pro někoho naopak rizikovým potěšením?

JAN ŠKARDA, praktický lékař Vamberk


Sauna má dobrý vliv na lidský organismus. V první řadě jsou účinky takové, že se člověk cítí lépe, z těla se mu vyplavují škodliviny a také posiluje svůj imunitní systém. Těžko říci, co se všechno děje s kardiovaskulárním aparátem, ale každopádně to má příznivý vliv na srdce. Sauna také pomáhá lidem, kteří se léčí s nízkým tlakem, protože je to „napruží“. Saunování je také určitou formou tréninku, protože lidé, kteří jsou odolnější a třeba sportují, saunu snášejí lépe a to platí také obráceně. Pokud je ale člověk nemocný, tak výkyvy tlaku, které se v sauně dějí, nejsou moc dobré. Také by si měli dát pozor lidé, kteří mají sklony k omdlévání, těhotné ženy či lidé s onemocněním štítné žlázy. Celé se to týká hlavně pocitů a člověk to musí fázovat. Pokud je v sauně poprvé nebo pokud se tam necítí dobře, nebude tam sedět dlouhou dobu. Funguje to totiž na úplně stejném principu, jako když třeba šedesátiletý člověk jde běhat maratón a je netrénovaný. Pokud je člověk nemocný a já mu řeknu, ať trénuje, tak to také neznamená, že sedne na horské kolo, bude „lítat“ po kopcích a druhý den zkolabuje. Všechno musí mít vždy nějaký režim a nic se nesmí přehánět.

To, že o pobyty v sauně je velký zájem, potvrzuje také vedoucí bazénu Miroslav Sixta. „Začátkem roku je vždycky saunový boom, návštěvnost je v lednu největší za celý rok, protože to je období, kdy si lidé dávají předsevzetí, že pro své tělo něco udělají,“ popsal situaci Sixta, podle kterého se „saunová sezona“ rozjíždí v říjnu, kdy funguje omezený provoz. Od listopadu do března je otevřeno každý den, v dubnu pouze některé dny a v květnu už je zavřená.

Kromě sauny bazén nabízí také ochlazovnu s bazénkem, který má deset stupňů. Druhou možností je jít se ochladit ven a vyválet se ve sněhu, pokud nějaký venku je.

Všude je pak sauna rozdělená na dny, kdy do ní mají přístup ženy a muži zvlášť. Společná pak bývá o víkendu.

„Občas se stane, že někdo přijede ve špatný den, obzvláště pokud není místní a neví, že je to rozdělené. V tom případě se pracovnice jde zeptat, jestli to nikomu nevadí. Není to ale obvyklé, samozřejmě ale záleží na dohodě,“ dodal Sixta.

JAK SE SPRÁVNĚ SAUNOVAT A ZA KOLIK „TO“ V OKRESE POŘÍDÍTE

• Všeobecně se doporučuje být v sauně 8-12 minut.
• Pokud tam někdo přijde poprvé, tak je pro něj nejlepší, aby si nesedal až úplně nahoru, protože tam by mu mohlo být špatně, ale ať si sedne níž, kde je tak kolem padesáti stupňů.
• Je důležité neřídit se tím, co je někde napsané, ale být v sauně tak dlouho, jak to je snesitelné. Není dobré za každou cenu čekat, až to bude osm minut.
• Je lepší ležet, aby celé tělo bylo ve stejné teplotě.

Vstupné do sauny
dospělí 70 Kč/ 2 hodiny až 150 Kč časově neomezeno
děti, studenti, ZTP 60 Kč/ 2 hodiny až neomezeně
- v rychnovském bazénu je vstup do sauny součástí vstupného, které činí 80 Kč/hodinu za dospělého
- je možné si zakoupit permanentku