Pomyslnou třešničkou na dortu této akce byly dva pestré modely, ve kterých výrobnu krajky reprezentovala na Expo 2010 v Šanghaji někdejší Miss World Taťána Kuchařová.

„Úspěch přehlídky byl veliký, diváci si akci velmi pochvalovali. Bouřlivý potlesk, který zazněl při uvedení šatů z Expo 2010, mluví za vše,“ pochvalovala si Zuzana Štěpánková, autorka návrhů šatů z vamberecké dílny. Štěpánková vytvořila i návrhy červených a zlatých šatů, které byly vyslány do Říše středu.

Středeční přehlídka se konala především k příležitosti návratu obou luxusních modelů ze Šanghaje, aby i místní mohli ocenit precizní práci, kterou ve Vamberecké krajce odvádějí. „Návštěvnost čítala okolo 150 diváků, sál byl plný,“ uvedla Štěpánková. Do budoucna si přeje: „Budeme rádi, když naše práce zaujme i další příznivce módy.“

Kromě Štěpánkové se na tvorbě šatů podílela i Lenka Kroulíková, která je autorkou návrhů krajkových vzorů.

Další osud dvou unikátních kousků, jež byly navráceny ze Šanghaje, není v současné době jasný. „Prozatím je máme k dispozici, plánujeme je předvést na dalších módních přehlídkách. V budoucnu budou možná šaty vydraženy, výtěžek by přispěl dalšímu rozvoji naší krajkářské výroby,“ prozradila Štěpánková. Cena zlatého modelu byla vyčíslena na 120 tisíc korun a červený je ceněn dokonce na 150 tisíc. Už teď je ovšem jisté, že při potenciální dražbě se ceny šatů mohou lehce posunout do zcela jiných rovin.

Lucie Růžičková