Lyžařský areál Černá Voda rozhodně nepatří mezi ty největší v Orlických horách, zato je umístěn v malebném a čistém prostředí. Přesto se to uplynulou sobotu na jeho svahu lidmi jen hemžilo.

Důvodem byla Mezinárodní soutěž v jízdě na saních rohatých. Navzdory tomu, že šlo o první ročník a závod si svou tradici musí teprve vytvořit, nebyla o účastníky nouze.

Celkem se přihlásilo úctyhodných 51 posádek, mezi nimiž celou polovinu zaujímali účastníci ze sousedního Polska. Ti také mají s jízdou na tomto dnes již netradičním prostředku bohatší zkušenosti. V obci Miedzygórze se obdobná soutěž jezdí již několik let. Letos se bude konat již za necelé dva týdny. Do Orlického Záhoří tak v sobotu vyrazil z Polska celý autobus.

V místě konání se lidé shromažďovali dlouho před zahájením závodu. Konečně vládlo počasí, na jaké tu jsou v polovině ledna zvyklí. Teplota kolem nuly a až v závěru dne se začaly snášet sněhové vločky a vítr poněkud zesílil. Jinak si opravdu nebylo nač stěžovat.

Pořadatelé přípravu nepodcenili a na soutěžící i diváky čekalo příjemné zázemí. Ohřát se bylo možné v domku s občerstvením a přístřeší poskytoval i party stan postavený hned vedle. Bonusem pro účastníky bylo pohoštění zdarma. Ti si tak na poukázku mohli vychutnat bramborovou polévku, bramboráčky, guláš, koláče a dva nápoje dle vlastního výběru.

To hlavní, kvůli čemu sem všichni dorazili, byla ale netradiční zábava. Té se jim dostalo opravdu dost. Celou akci oficiálně zahájil Vojtěch Špinler, starosta Orlického Záhoří. Přivítal všechny účastníky a vysvětlil, jak bude celá soutěž probíhat.

„Původně jsme chtěli připravit trať se zatáčkami, ale zjistili jsme, že sáně se ovládají opravdu obtížně. Nakonec se tedy pojede nejkratší cestou do cíle,“ uvedl Vojtěch Špinler.

Starosta také neopomněl zdůraznit, že Mezinárodní soutěž v jízdě na saních rohatých v lyžařském areálu Černá Voda v Orlickém Záhoří byla realizována v rámci projektu „Na stopě tradici a poznání“. Ten je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Zahajovací řeč byla samozřejmě přetlumočena i do polského jazyka.

Pak již následoval pěší výstup na zdejší sjezdovku, v jejíž horní polovině se měla soutěž odehrávat. Bylo tak počítáno s dostatečným prostorem k zastavení, aby se nestalo, že se někdo projede na saních i po parkovišti.

Většina závodících v sobě potlačila pud sebezáchovy a rozjela se skutečně na vítězství. Protože obec nechala vyrobit patero saní rohatých, začalo se nejdříve s modelem střídavé jízdy po třech a po dvou. Zpět na startovní čáru byly sáně vytahovány s pomocí čtyřkolek nebo rolby.

Brzy se ale dostavil první karambol a ze sáněk letěl vzduchem kus dřeva. Ty proto musely být vyřazeny a zbytek závodu se dojezdil po dvojicích. To bylo již bezpečnější, a tak se další nehody omezily většinou jen na převrácení saní a vyklopení posádky.

Soutěž tak zřejmě bude mít svou dohru v truhlářské dílně Petra Vernera ze sousedního Deštného v Orlických horách, který všechny soutěžní sáňky zhotovil. Jinak celá akce vyšla na výbornou. „Všechno dopadlo dobře a naši hosté z Polska byli nadšení,“ zhodnotil Vojtěch Špinler.

Navzdory větší zkušenosti polské výpravy obsadily první dvě příčky tuzemské posádky. První místo vybojoval Petr Makušev se čtyřčlennou dětskou posádkou. Druzí byli Antonín a Kateřina Špinlerovi a třetí Ewa Madetko a Alexander Bojkow.

JAKÉ BYLO POŘADÍ

1. Petr Makušev + 4 děti (CZ)
2. Antonín a Kateřina Špinlerovi (CZ)
3. Ewa Madetko a Aleksander Bojkow (PL)
Rampušák a Kačenka

Před sobotní soutěží v jízdě na saních rohatých jsem byl požádán, zda bych nemohl vypomoci za Rampušáka, který byl vázán pracovními povinnostmi. V této roli jsem se neocitl poprvé a navíc jsem měl oporu v Kačence, která má s vládou nad Orlickými horami letité zkušenosti. V Orlickém Záhoří nás přivítali opravdu srdečně a člověk se tam cítil jako doma. Aby také ne, při tom kostýmu, který jsem měl na sobě. Hustý plnovous mne poněkud omezoval při konzumaci tekutin, takže jsem si jej musel trochu poodhrnout. Takto obnaženého mne několikrát vyfotili zřejmě senzacechtiví jedinci. Pro soukromou potřebu to nevadí, ale doufám, že se nedostanu na stránky bulvárního tisku. Na závěr jsme si s Kačenkou vyzkoušeli jízdu na saních i my. Musím říct, že se opravdu nedají moc zatáčet a byl jsem vděčný, že v blízkosti byl jen jeden strom. Jedinou výtku mohu mít jen k tomu, že v areálu netočili Rampušáka.